Bilgisayar

Microsoft Windows Defender, Mac Platformuna Geliyor

Microsoft, yerleşik güvenlik uygulaması Windows Defender için macOS platformunu gözüne kestirdi.

Microsoft, Windows işletim sisteminde yerleşik ve kesintisiz bir koruma sağlamak amacıyla geliştirdiği güvenlik uygulaması olan Microsoft Defender’ı Apple’ın Mac platformuna hazırlıyor.

Daha önce popüler tarayıcılardan Chrome ve Firefox için eklenti olarak yayınlanan Windows Defender, yerleşik antivirüs uygulaması şimdilerde macOS işletim sistemi için geliştiriliyor. Microsoft tarafından Mac dünyası için geliştirilen Defender ATP for Mac uygulamasına şirketler bugün itibariyle erişebiliyor. macOS sürümlerinden Mojave, High Sierra ve Sierra için geliştirilen Microsoft Defender, bu sistemler için önleyici koruma özelliği, otomatik inceleme ve birçok yanıt araçlarıyla birlikte kullanıma sunuldu. Mac için Office programında olduğu gibi güncelliğini otomatik olarak alan güvenlik uygulaması, böylece en güncel güvenlik taramalarını Mac kullanıcılarına sunmayı başaracak.

macOS Güvenlik Araçlarına İhtiyaç Duyuyor Mu?

Geçmişten günümüze gelen macOS platformunun güvenli protokolü, son yıllarda hızla artan korsan ve zararlı yazılımlardan dolayı biraz sekteye uğramış gibi gözüküyor. Haliyle birçok güvenlik şirketi ürünlerini macOS dünyasına genişletme çalışmalarına başlamış ve popüler antivirüslerin uygun yeni versiyonlarının bu işletim sisteminde de kullanımı yaygınlaşmıştı.

Haliyle macOS dünyasının güvenlik önlemleri için yeni ve etkili bir alternatif olmak isteyen Microsoft, Defender uygulamasını Mac için genişletme çalışmalarını hızlandırma kararı almıştı.

Microsoft Windows Defender şimdilik sadece şirket sürümü olarak macOS işletim sisteminde kullanılabiliyor. Ürünün tüketici sürümünün normal kullanıcılar için yakın zamanda yayınlanması bekleniyor.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı