İnternet
Trend

Microsoft, Google’a Karşı Harekete Geçiyor

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden birinin sahibi olan Microsoft, Office 365 için yayımlayacağı yeni bir güncelleme ile Google’ı adeta ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Şubat ayını takiben yeni bir güncelleme yayımlayacak olan Microsoft, bu güncelleme ile beraber yollayacağı bir ek ile Chrome kullanan bütün kullanıcıların giriş sayfalarını Google’dan Bing’e otomatik olarak döndürecek. Bazı otoriteler tarafından adeta savaş ilanı olarak görülen bu güncelleme ile Google’ın tahtı sallanabilir.

Tercihe bağlı değil, Bing zorunlu olarak arama motoru olacak

Asıl amacı Office 365 programlarını güncellemek ve belirlenmiş birkaç küçük açığı kapatmak olan bu yeni güncellemenin barındırdığı asıl detay, tercihe bağlı olmaksızın ilk aşamada Chrome kullanan bütün kullanıcıların giriş sayfalarını zorunlu olarak Google’dan Bing’e değiştirmek. 

Pazarlamalar kesinlikle başarıya ulaşamadı 

Bugüne kadar Bing arama motorunu popüler hale getirmek için belki de milyonlarca dolarlık yatırımlar yapan teknoloji devi Microsoft, artık reklam ve pazarlama yolu ile Bing’i sevdirmeye çalışmayacak. Arzuladığı geri dönüşü bir türlü kullanıcılardan alamayan Microsoft, alacağı agresif aksiyonlar ile birlikte bütün kullanıcılarına adeta Bing arama motorunu dikte edecek. 

İstenilen arama motoruna geçiş imkânsız olacak

Yollayacağı güncelleme ile Google Chrome’un arama motorunu Bing ile değiştirecek olan Microsoft’un bu eylemine karşı kullanıcılar hiçbir şey yapamayacak. Yalnızca Yandex ve benzeri tarayıcılar kullanan kişiler bu durumdan etkilenmeyecek.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı