Haberler

Microsoft 2030’a Kadar Karbon Ayak İzini Azaltmayı Planlıyor

Microsoft, önümüzdeki on yılda karbon salınımını azaltmaya ve temiz teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olmak için 1 milyar dolar yatırım yapmaya söz vererek karbon ayak izini ortadan kaldırmak için iddialı bir taahhütte bulundu.

Teknoloji devi Microsoft 2030 yılına kadar yaydığından daha az karbon salınımı yapmak konusunda söz verdi. Microsoft’un Başkanı Brad Smith yaptığı açıklamada,” Dünyanın net sıfıra ulaşması gerekecek olsa da, daha hızlı hareket etmeyi ve daha ileri gitmeyi göze alabilenler bunu yapmalıdır.” dedi.

Microsoft’un planı, hem kendi operasyonlarında hem de tedarik zinciri boyunca, bu yıl yaklaşık 16 milyon metrik ton olarak tahmin edilen Karbon emisyonlarını yarıdan fazla azaltmak. Başkan Smith “Bunu kısmen iç karbon ücretimizi genişleterek finanse edeceğiz” diye ekledi. Microsoft’un tüm iş birimlerinin emisyonlarına göre ödediği metrik ton başına 15 dolarlık vergiye sahip.

Microsoft’tan İklim İnovasyon Fonu

2012 yılında kurulan ve geçen yıl neredeyse iki katına çıkan ücret, üretim, iş seyahati ve elektrik müşterilerinin ürünlerinde kullanabileceği faaliyetlerden kaynaklanan dolaylı emisyonları içerecek şekilde genişletilecek. Doğrudan emisyonlarını azaltmaya yönelik önlemler arasında, elektrik tüketiminin %100’ünü 2025’e kadar dengelemek için yeterli yenilenebilir enerji satın almak ve 2030 yılına kadar sadece elektrikli araçlar kullanmak yer alıyor. Ayrıca karbon azaltma teknolojileri geliştirmek için 1 milyar dolarlık bir “iklim inovasyon fonu” kuracak.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı