Haberler
Trend

MediaTek Yeni İşlemcisi Helio G70 Tanıtıldı

Telefonların oyun performansının ön plana çıktığı şu günlerde işlemci üreticileri de kendilerini güncellemeye devam ediyorlar. Qualcomm ile birlikte en meşhur işlemci markalarından birisi olan MediaTek, yeni işlemcisi Helio G70’i tanıttı. 

Birçok telefona güç veren ve özellikle Çin menşeili telefonlarda tercih edilen MediaTek, uygun fiyatlı yeni işlemcisi Helio G70’in tanıtımını gerçekleştirdi.

Helio G70, 2 GHz hızında çalışan dört adet Cortex A75 çekirdeği bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra 1.7 GHz hızında çalışan dört adet Cortex A55 çekirdeğiyle gücünü destekliyor. 12 nm FinFET fabrikasyon süreci ile üretilen MediaTek Helio G70, ayrıca oyun performansını üst noktaya çıkaran “Hyper Engine” teknolojisini de bünyesinde barındırıyor.

48 Megapiksel çözünürlüğe kadar kamera ve Full HD ekran desteği bulunan işlemcide ne yazık ki 5G teknolojisinden yararlanılmıyor. Genel anlamda Helio G90T ile kıyaslandığında işlemci hızının düşük oluşu ve Cortex A76 yerine Cortex A75 kullanılması Helio G70’i özetlemek için yeterlidir. 

Genel anlamda Qualcomm Snapdragon 710 işlemcisine performans bakımından benzeyen MediaTek Helio G70’in kısa bir süre içerisinde cihazlara güç vereceği ve oyun performansıyla dikkatleri üzerine çekeceği düşünülüyor. 

Daha çok orta segment telefonları besleyecek olan işlemcinin kullanıldığı cihazları 2020 yılının ikinci yarısından itibaren piyasada görmek mümkün olacak.MediaTek’in işlemcisiyle alakalı çalışmalara devam ettiği de gelen haberler arasında.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı