Bilim & Teknoloji

MediaTek Dimensity 800 Tanıtıldı

Qualcomm ile kıyasıya bir rekabet içerisinde olan ve yeni işlemcileriyle akıllı telefon pazarında söz sahibi olmak isteyen MediaTek, geçtiğimiz aylarda 5G destekli Dimensity 1000 işlemcisini tanıtmış ve beklentileri karşılamıştı. Şirket, bu sefer de orta segment telefonları besleyecek Dimensity 800 ile kullanıcılara müjdeyi verdi.

Akıllı telefonlara işlemci üreten ve en büyük rakibi Qualcomm ile mücadele eden MediaTek, yeni işlemcisi Dimensity 800 ile kullanıcılara müjde vermeyi başardı. Orta seviye telefonları besleyecek olan işlemci, performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 

2020’nin ikinci çeyreğinde piyasada olması beklenen MediaTek Dimensity 800’ün özellikleri tam anlamıyla bilinmiyordu. Bunun sebebi ise şirketin ani bir karar alarak tanıtımı CES 2020 etkinliğine ertelemesiydi. Etkinlikle birlikte MediaTek Dimensity 800’ün özellikleri de en sonunda belli oldu. 

MediaTek’in Yeni İşlemcisi Dimensity 800 Özellikleri

Tayvanlı işlemci ücreticisi MediaTek, yeni işlemcisi Dimensity 800’ü 7 nm fabrikasyon süreci ile geliştirdi. Ayrıca orta segment telefonları doğrudan besleyecek olan işlemci, 5G destekli olacak. Bu da kullanıcıların kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya yeriyor. 

2 GHz hızında dört adet Cortex A76 çekirdeğinin bulunduğu işlemciye ayrıca güç tasarruflu Cortex A55 çekirdekleri de eşlik ediyor. 

2020 yılının ikinci yarısında piyasada olması beklenen MediaTek Dimensity 800’in en geç Ağustos ayında çıkacak akıllı telefonları beslemesi planlanıyor. 

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı