Bilim & Teknoloji

Mars’ta Su Deposu Keşfedildi

Mars için ilgi çeken bir haber daha geldi. Bu kez Mars yüzeyinde yeni bir su deposu bulundu.

Mars, şu sıralar bilim dünyasının gündeminde. Kızıl Gezegen’in gündeme gelmesinin nedeni, gönderilecek olan roket. Kısa süre önce açıklanan ve Mars’a isimler taşıyacağı belirtilen Rover kapsülüyle beraber gündeme gelen konu, şu sıralar bambaşka bir konu ile gündemde.

Bu kez Mars’ta özel bir su deposunun bulunduğu açıklandı. NASA destekli aynı ekip tarafından yapılan açıklamaya göre gezegende oldukça büyük bir su deposu var. Gezegenin Kuzey Kutup noktası olarak gösterilen kısma denk gelen su deposunda, buzulların bulunduğu ve bu buz tabakasının altında da geniş bir su deposunun yer aldığı açıklandı.

Mars’ta 3.Su Deposu

Bulunan su deposunun önemi oldukça fazla. Bunun nedeni, bulunan su deposunun üçüncü su deposu olması. Daha öncede benzeri su depolarının bulunduğu açıklanmış ve Mars için su yönünden araştırmalar genişletilmişti. Aynı durumun geçerli olması beklentisi var.

Üçüncü su deposu olarak adlandırılan buzullar için özel bir çalışma yapılıp yapılmayacağı konusunda ise net bilgiler açıklanmış değil. Kızıl Gezegen’de yer aldığı belirtilen antik buzul kalıntısının ne kadar genişlikte olduğu ve net su durumunun nasıl olduğu konusunda da bir bilgi yok.

Özellikle suyun kaynağının devamı olup olmadığı konusu soru işareti olarak kalmış durumda. Şu an için bu konularda da kesin açıklama yapmak mümkün değil gibi gözüküyor. Texas Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü’nden Dr. Stefano Nerozzi tarafından açıklanan bilgilerin hemen sonrasında atılacak adımlar için de açıklamalar yapıldı.

Bu adımlara dikkat edecek olursak, şimdi amaç su kaynağının potansiyelini tespit etmek olacak. Su kaynağı ne kadar geniş ve ne kadar ulaşılabilir durumda buna bakılması bekleniyor. Yine araştırmalardan sonra üçüncü büyük su kaynağı için de net açıklamaların gelmesini bekliyoruz.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı