Haberler

Mars Üzerinde Sesler Duyulmuyor Olabilir

Her ne kadar teknolojide önemli adımlar atarak diğer gezegenlerin kolonizasyonu için ciddi çalışmalar yürütsek de teknolojinin dahi ilk aşamada aşamadığı bazı sorunlar var. Bunlardan en büyüğü ise ses.

NASA ve Elon Musk’a ait uzay şirketi olan SpaceX, uzun yıllardır diğer gezegenlerdeki yaşam ihtimallerini araştırmakta ve bu gezegenlere yeni hayatlar kurmak için çalışmalar yürütmekte ancak atlanılan bir nokta var ki oldukça kritik: Ses.

Dünyada Ses Normal Düzeyde Yayılırken Mars’ta Durum Böyle Değil

Gezegenimizde, Dünya’da ses herkesin bildiği düzeyde yayılırken insanoğlunun koloni kurmak için en büyük aday olarak gösterdiği Mars’ta ise sesin yayılma mesafesi yalnızca 30 metre. Sesin Mars’ta yalnızca 30 metre yayılmasına sebep olan şey ise Mars’ın atmosferi. Yüzde 95’i karbondioksitten oluşan Mars atmosferinde bulunan bu karbondioksitler, sesi absorbe ederek 30 metreden daha ileriye ulaşma şansını sıfıra indiriyor. Şu an için Marsatmosferinin bu absorbe yeteneğini aşacak nitelikte teknoloji ise bulunmamakta. Yani Mars’ta iletişim, çok ciddi bir sorun olarak gözüküyor.

Mars, Çoğu Gezegen Arasında En Şanslısı

Sahip olduğu atmosfer ile diğer gezegenlere kıyasla en şanslısı Mars zira Güneş Sisteminde bulunan diğer gezegenlerin bir atmosferi dahi yok. Bu sebepten ötürü sesin bu gezegenlerde yayılma ihtimali sıfır. Sonuç olarak insanoğlunun yakın gelecekte teknolojisini kurabileceği, kendini geliştirebileceği tek gezegen, oldukça zor şartlara sahip olsa da Mars.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı