Bilim & Teknoloji

Mars Helikopteri Yeni Testlerde Başarılı Oldu

Mars Helikopteri için beklenen testler yapıldı. Mars Helikopteri yeni testlerde de başarılı oldu mu?

NASA, Mars görevleri için yeni çalışmalar yapmaya başladı. Bir yandan Mars yüzeyinde koloni kurma, bir yandan ise yeni araştırmalarla beraber Mars yüzeyine ilişkin yeni keşifler yapma çabasında olan NASA, bu kez Mars Helikopteri testlerine başladı.

Aslında Mars Helikopteri için testler çok yeni değil. Daha öncede bu konuda NASA tarafından birkaç kez testlerin yapıldığını görmek mümkün olmuştu. Her seferinde farklı bir şekilde testlerinin yapıldığı görülen Mars Helikopteri, bu kez bambaşka bir testle gündeme geldi.

Mars Helikopteri Göreve Hazır

JPL’de yapılan son testlerde NASA’nın başarılı olduğunu söylemek gerekiyor. Üzerinde sadece bir kameranın bulunduğu ve Mars’a bu şekilde gönderileceği belirtilen helikopterin, yeni testlerde de uzun süre uçuşlarda başarılı olduğu açıklandı.

Bununla beraber helikopter üzerine ekstra bir güneş panelinin de eklendiği açıklandı. Daha öncede -90 derecede çalıştığını gördüğümüz helikopterin, 2020 yılında Mars’a gönderilmek için uzaya fırlatılacağı da açıklandı.

2020 yılında gönderilecek olan Mars Helikopteri’nin yüzeye inmesi ise 1 yıl kadar sürecek. 18 Şubat 2021 yılında helikopterin hedefine ulaşması bekleniyor.

Tabii ki testlerin bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Tüm testlerin başarılı olması ve sorunsuz bir şekilde helikopterin hedefe ulaşmasıyla beraber Mars araştırmasında yeni bir dönemde başlamış olacak. Araştırmaların sonuçlarının da yine 2021 yılında paylaşılması bekleniyor. Bu konuda NASA’nın yapacağı açıklamaları merakla bekliyoruz.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı