Oscar Ödüllerinde Devrim! Artık Her Şey Değişti!

Oscar Ödüllerinde Devrim! Artık Her Şey Değişti!

Amerika’da yapılan Oscar Ödülleri her sene büyük çoğunluğu Hollywood eserlerinden oluşan bir seçki ile sunuluyor.

 

Amerika’da yapılan Oscar Ödülleri her sene büyük çoğunluğu Hollywood eserlerinden oluşan bir seçki ile sunuluyor. Her yıl bir şekilde izleyici değil; ancak bazı başka dayanaklarla en iyileri seçtiğini iddia eden Oscar, hiçbir zaman başarılı sinemacılar tarafından referans olmamıştı. Oscar’da her yıl seçilen filmler genellikle popülerlik üzerine kurgulanırken, filmini en çok izleten ve en çok popülerliğe ulaşan yapımcı veya yönetmen ödülleri toplamaktaydı; ancak bu yıl her şey tersine döndü ve ödüller daha çok olması gereken kriterlere göre verildi. Oscar Ödülleri’nin bu sene dikkat ettiği kriterler göz önüne alındığında artık bu ödüllerin eskisi gibi dağıtılmayacağı da ortaya çıkmış oldu veya bu yönde bir temennimiz filizlenmeye başladı.

thumbs-b-c-cffd6b57b0698a2d4228113926de375c.jpg

Oscar’da hangi filmler veya hangi oyuncular en iyi olarak seçilirdi? Bu sorunun cevabını verirken, bazı gerçekten hak eden eser ve eserde görev alan kişilere haksızlık etmeden bir cevap vermek gerekir. Bazı filmler popülerlik, para, güzellik kriterlerini karşılayarak da en iyi olabilir; ancak Oscar’da şimdiye kadar genellikle daha insancıl veya sosyal filmler ödül alamamaktaydı. Popüler kültürün kısa bir süre içerisinde tüketebileceği veya bundan bağımsız olarak iyi filmler olan bazı popüler yapımlar Oscar’da tüm ödülleri toplamaktaydı. Oscar Ödülleri dağıtılırken artık ortaya çıkan kanı ise izleyicinin beğendikleri veya politik bir duruşu olan, ya da insancıl ile minimalist eserlerin kazanmasının zor olduğu görüşüydü; nitekim özellikle son 20 yılda Oscar’ı kazanan filmler, yönetmenler ve oyuncular belli başlı bir popülerlik skalasından seçilmekteydiler; ancak 2021 yılı tüm bu dengeleri alt üst eden sene oldu.

39.jpg

Oscar’da genellikle var olan burjuvazi fikirleri 2021 yılında yerini daha halkçı bir esintiye bıraktı; nitekim orta sınıfın mücadelesi bu sene Oscar’a adeta damga vurdu. Yine Oscar’ın kriterlerini sarsan sonuç ise kadın bir yönetmenin en iyi yönetmen olmasıydı; nitekim bu ödülü alan ikinci kadın yönetmen bu sene seçildi. 93. kez düzenlenen Oscar Ödülleri’nde ikinci kez en iyi yönetmen ödülünün başarısı buradan bakınca daha büyük görünmüyor mu? Yine Oscar, her sene en iyi kadın ve erkek oyuncu ödüllerini dağıtırken; güzel ve yakışıklı jön kriterlerini daha çok ön planda tutmaktaydı ve şayet Hollywood güzeli olmayan bir kadının ödülü alması oldukça zorluydu. Bu sene hem kadın hem de erkek oyuncu ödülleri bu kriterlerin dışına çıktı ve mütevazı bir oyuncu olan nitekim Hollywood güzeli olmayan bir kadın oyuncu ile 80 yaşındaki Anthony Hopkins en iyi oyuncu ödüllerini almayı başardılar. Sinemacılar Oscar’da yaşanan bu değişim rüzgarını olumlu bulurken, Oscar’da yaşanan bu değişimin ilerleyen yıllarda nasıl seyredeceği ise büyük merak konusu olmaya devam ediyor.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.