Fazla Yağlardan Kurtulmak İçin En İyi Egzersizler

Fazla Yağlardan Kurtulmak İçin En İyi Egzersizler

Genellikle yemek yemeyi azaltmanın vücudumuzdaki yağ içeriğinin azalmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Vücudumuzda yağ birikimi pek çok nedenden dolayı gerçekleşebilir. Vücudumuzda farklı yağ çeşitleri bulunmaktadır. Vücudumuzun ihtiyaç anında yeterli enerji üretebilmesi için doğru miktarda ve doğru miktarda yağ gerekir. Yağ, metabolik faaliyetlerimizi sağlar ve hızlandırır. Ancak vücudumuzda aşırı yağ birikimi zararlı olabilir. Yorgunluğa, uykusuzluğa, kalp sorunlarına, yüksek kan şekerine, kilo almaya, kemiklerin zayıflamasına ve çok daha fazlasına neden olur. Doğru egzersiz, bu yağların vücudumuzdan azaltılmasına yardımcı olur. Fazla yağ tüketimi ve yağlanma kolesterol eden hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Vücudumuzda yer alan fazla yağlardan kurtulmak için pek çok egzersiz vardır. Bunlardan bazıları şunlardır.

1. Kürek Çekme:

Üst el ve uyluk kaslarını güçlendirmek söz konusu olduğunda kürek çekmek en iyi egzersiz olabilir. Bu yöntem yalnızca vücuttaki fazla yağ birikiminizden kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda omurganızı güçlendirir ve bedeni de büyük ölçüde küçültür. Evde kürek çekmek karın kası oluşumuna yardımcı olur. Etkili bir antrenmanın endorfin adı verilen bir hormonun salınmasını sağlar. Bu hormonda kilo vermemize yardımcı olarak vücudumuzu daha sağlıklı bir hale getirir. Ruh halinizi hafifletmenize ve uyku kalitenizin artmasına yardımcı olur. Kürek egzersizi, sabit bir kalp atış hızı ve normal bir solunum aktivitesi sağlamak için uygun kardiyoyu korumanın iyi bir yoludur. Etkili bir sonuç alabilmek için bu egzersizin günde en az 10 kez yapılması gerekir. Bu egzersizi aşırı yapmak kesinlikle tavsiye edilmez.

Kürek Egzersizi Nasıl Yapılır?

  • Kürek çekme aletine oturun ve dik durun.
  • Bacağınızı iyice açın ve harekete başlayın.
  • Kürek çekerken vücudunuzun baskısıyla arkaya doğru oturmayı deneyin.
  • Ayağa kalkarken nefes verin.
  • En az 10 kez tekrarlayın.

2. Geriye Hamle:

Bu egzersiz, popomuzu ve üst uyluklarımızı şekillendirmeye yardımcı olur ve ayrıca üst uyluklardaki yağların erimesine yardımcı olur. Vücudunuzun kas oranını artırır ve yağları yakar. Alt gövdenin üst kısımdan daha fazla gelişmesine yardımcı olur. Sırt ve uyluk kaslarınızın gücünü geri kazanmasına yardımcı olur. Bu geriye hamle egzersizi, etkili sonuç alabilmek için en az 15 ila 30 set arasında uygulanmalıdır.

Geriye Hamle Egzersizi Nasıl Yapılır?

  • Düz durun ve her iki elinizi de başınızın arkasına veya kalçanıza yerleştirin
  • Sol ayağınızla bir adım geri atın
  • Daha sonra bir sandalyeye oturuyormuş gibi çökün.
  • Sol bacağınız için, ayak ile yer arasında 90 derece olacak şekilde parmağınızı kaldırın.
  • Diğer bacağınız ile en az 15 ila 30 kez tekrarlayın.

3. Aerobik Egzersizler:

Vücudumuzda fazla yağ problemleriyle karşı karşıya kaldıysak, o zaman vücudumuza uygun egzersizleri uygulamamız ve beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Aerobik egzersizler vücuttaki yağı azaltmanın en iyi yoludur. Aerobik egzersizinde iç organ yağını da bir miktar azaltırız. Aerobik, kalbi, akciğerleri pompalamaya ve genel olarak kolesterol seviyesini korumaya yardımcı olur. Bu egzersiz rutinine step aerobik veya yogayı da dâhil edebilirsiniz. Aerobik, vücutta oksijen üretiminin artmasına yardımcı olur.

4. Bisiklet Sürmek:

Bisiklet sürmek, kısa bir zamanda vücudumuzda fazla yağı azaltmanın en iyi yoludur, ancak bunun için düzenli olarak bisiklet sürmeyi sürdürmemiz gerekir. Bisiklete binmek vücudumuzun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur ve haftada 3 kez bisiklet kullandığımızda kesinlikle en az 1500 kalori yakarız. Bu egzersiz, göbek yağı da dâhil olmak üzere vücudumuzda bulunan fazla yağları yakar.

5. Koşu Yapmak:

Araştırmalara göre aerobik, bisiklete binme gibi egzersizler yapmak yağ dokularını azaltmaya yardımcı olur. Bunların dışında düzenli olarak koşu yapmakta fazla yağlardan kurtulmanın etkili yollarından biridir. Her gün düzenli olarak sabah erken saatlerde koşu yapmak, fazla yağları yok eder ve fit bir vücuda kavuşmanızı sağlar. Ayrıca sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlar. Uygun bir diyetle birleştirdiğinde kısa bir sürede etkisi gösterir.

6. Yüzmek:

Haftada iki kez yapılan yüzme seansları kilo verme ve fazla yağlardan kurtulma konusunda size yardımcı olur. Yüzmek, tek bir seansta 600'den fazla kalori yakmamızı sağlar ve bu kullanılan tüm spor ekipmanlarından daha fazladır. Vücudunuzun enerji seviyesini artırmaya yardımcı olur. Omzu ve kolları geliştirmeye yardımcı olarak bu gölgede yer alan fazla yağları kasa dönüştürür. Alt vücut antrenmanı söz konusu olduğunda karın, bacak ve kalçadaki yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olur. İyi bir beslenme ve düzenli bir sporla bölgesel yağlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.