Derya Uluğ: çok ağladım ama hep başarılı oldum

2016 senesinde çıkardığı ‘Okyanus’ isimli şarkısından sonra yıldızı parlamış ve pop müziğin en başarılı isimlerinden birisi olmuştur. Çektiği kliplerin izlenmesi milyonlara ulaşmıştır.

2016 senesinde çıkardığı ‘Okyanus’ isimli şarkısından sonra yıldızı parlamış ve pop müziğin en başarılı isimlerinden birisi olmuştur. Çektiği kliplerin izlenmesi milyonlara ulaşmıştır. Başarılı şarkıcı Derya Uluğ bugünlerde ‘Kanunlar Gibi’ şarkısını çıkarmıştır. Yeni şarkısı çıktığından dolayı sohbet etme fırsatı yakaladığımız Derya Uluğ özel hayatını hep geride tuttuğundan bahsetti. 9 yaşında küçücük bir kız çocuğu iken babasının yurtdışına çıkmasının onda nasıl etki yarattığını, 19 yaşına geldiğinde ise anoreksiya rahatsızlığından kurtulmak için nasıl savaştığını konuştuğumuz başarılı sanatçının “Allah’ım ne olur bir lokma bir şey yiyebileyim” diye yalvardığı zamanlar olmuş.

screenshot-67.jpg

16 yaşına geldiğinde sahneye çıkmaya başladı. Üniversitede müzik öğretmenliği bölümünden mezun olmuş. Yüksek lisans için İstanbul’a gelmiş ve 4 yıl boyunca Ebru Gündeş ile çalışmış, 2016 yılında “Okyanus” isimli şarkısı ile müzik listelerini alt üst etmişti. Başarılı şarkıcı Derya Uluğ korona virüs’ten dolayı çıkaramadığı şarkılarını bir bir ekranlara getiriyor. ‘Kanunlar Gibi’ güzel şarkıcının yeni şarkısı... Geçtiğimiz hafta görüntülü konuşmak için randevulaştık; konuşmamıza müzik ile girdik fakat güzel şarkıcı konu çocukluk yıllarına gelince göz yaşlarına boğuldu. Yaşadıklarından güçlükle bahsetti.

Senin şöhretine bir günde gelişen şöhret diyebilir miyiz?

screenshot-70.jpg

‘Okyanus’ isimli şarkın çıktığı gece gündem oldu, benim yaşadıklarımda uzaktan bakınca öyle düşünülüyor. Ama ondan önce, yıllar önce aldığım dersler ve yaşanmışlıklar var. 16 yaşındayken sahne aldım. Küçük çocukken bu zamanlara gelmek için büyük bedeller ödedim.

Nasıl bedeller ödedin?

Sanatçı kadınların yaşadığı bir çok şeyi yaşamışımdır. Gündüz küçük çocuk olup okula giderken akşamları yetişkin bir kişi gibi sahne alıyordum. Bir günde 2 insan olurdum ve bu çok yorucuydu. 2 yıl uykusuz dolandım diyebilirim. Sınavlara her yerde çalışıyordum, yolda bile...

Çok ağladığım günler vardı

Para için mi sahne alıp çalışıyordun?

screenshot-69.jpg

8 yaşımda iken notaları öğrendim. Müzik dersi aldım. Keman çalmayı 11 yaşımda öğrendim. Aynanın karşısına geçip hep şarkı söylüyordum. Liseye giderken bir arkadaşım vardı ve babası müzisyendi. Obama teklif gönderdi. Annem “ çıktığın sahnelere beni de götürürsen yanında olursam bu teklifi kabul edebilirsin” dedi. 19 yaşına gelene kadar annem hep benim yanımda oldu. Çok şükür ki yanımdaydı... Küçük yaşta beni çok şeyden koruyup kollamıştır.

‘Okyanus’ isimli parçanı 160 milyon kişi izlemiş. Diğer parçaların da milyonlarca kez izlendi. Tanınmışlıktan dolayı sokakta zor yürüdüğün zamanlar oldu mu?

Benim piyasaya çıktığım günlerde televizyon programları yok denecek kadar azdı. O yüzden hiç ekranlarda olmadım. Adım ve parçam görüntümün önüne geçti. Hayranlarımın çoğu yüzümü bilmiyordu. Yalnızca isimden ibarettim. Bir mekana gittiğimde kimliği gösterince siz o musunuz? Diye şaşırıyorlardı. Yüzüm ‘Canavar’ şarkısından sonra tanındı.

Şarkıların beğenilip sende tanıdıkça rekabet oldu mu? Neler ile karşılaştın?

screenshot-66.jpg

İlk zamanlar insanlar iyiysen yanında bulunuyorlar. Ünlü bir çok kişiden destek aldım. Adım çok duyulup başarılarım arttıkça beni tehlike olarak gördüler. İşte o zaman rekabet olacağını hissettim. Yapımcım bana şunları söyledi; “Bu ülkede yıldız gibi parlamak istiyorsan sinirlerine her zaman hakim olman gerekiyor. Bunu başarabilirsen yıldızın parlayacaktır”. Normal hayatımda da soğuk kanlı birisi olduğum için demir gibi sağlam sinir sistemim oldu. Zaten ben sinirli bir insan değilim.

Ne olursa olsun insan sevip güvendiği kişiden darbe alınca üzülmez mi?

Mutsuz olup günlerce ağladığım zamanlar oldu. Bu konudan çok söz etmeyeceğim ama o ağladığım günler bana başarı getirdi.

Yeni şarkın ‘Kanunlar Gibi' yedinci teklin. Bu şarkılara hâlâ neden albüm oluşturmuyorsun? Garantici mi davranmak istiyorsun?

Aslında geçen sene albüm yapmayı planlıyordum ama korona virüs olayları oldu. İnsanlar evde kalınca mecbur dizi ve film izlemeye başladılar. Müzikle çok ilgilenmiyorlardı. Bu yüzden albüm yapma fikrini bir süre rafa kaldırdık. Albüm yapmak için düşündüğümüz şeyler bana eskimiş geldi ve riske atmayıp şarkıları tek tek çıkardım.

Şarkı sözlerinde geçen atar ve giderler normal hayatında da var mı?

Erkek arkadaşım Asil Gök ile bir dönem çalkantılı şeyler yaşadık ve bunlar şarkılarıma yansıdı. O şarkılar bu yüzden çıktı. İnanmazsınız belki ama o atarların hepsi Asil’e yönelikti. Sinirimi bu şekilde alıyordum. Ama şimdi ki şarkı sözleri bana ait değil.

Sevgiliniz Asil Gök ile kaç yıldır berabersiniz?

Asil ile sevgili olalı 6 yıl oldu. Yakın bir arkadaşım sosyal medya hesabına koyduğu videoları bana izletti, sesine ve piyano çalmasına hayran kaldım. Tesadüfen bir arkadaş ortamında tanıştık. Bu görüşme bize aşk getirdi. Çok zor süreç geçirdik. Aşırı iniş ve çıkışlarımız oldu. Ama güzel tecrübeler edindik.

Sevgiliniz hem şarkılarınıza aranjörlük yapıyor hem de orkestranızda bulunuyor. Hem iş hayatında hem de özel hayatınızda bu denli birlikte olmak yorucu ve sıkıcı olmuyor mu?

Birlikte yaşadığımız bir evde bile saatlerce görüşmediğimiz oluyor. Ben spora yöneliyorum o piyano çalmaya gidiyor. Yapmak istediklerimize saygı duyuyoruz ve özgürlüğümüzü kısıtlamıyoruz.

Çoğu şarkınız da beraber imzanız var. ‘Bir gün yollarımız ayrılınca ne olacak’ diye düşünüp korkuyor musun?

Ayrılık diye bir düşüncem olmadığı için hiç böyle şeyleri aklıma getirmiyorum ama biz müzik olduğu için beraber değiliz. Biz birbirimizi gerçekten çok seviyoruz ve çok aşığız.