Camdaki Kız’ın Başlamasıyla Birlikte Şok Eleştiri! “Etik Mi?”

Camdaki Kız’ın Başlamasıyla Birlikte Şok Eleştiri! “Etik Mi?”

Camdaki Kız adlı dizinin çıkmasından sonra bazı tanınır isimlerden eleştiriler geldi. Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitabından diziye uyarlanan diziden kaynaklı hastaların hayatlarının dizilere konu olmasının etik olup olmadığı tartışmaları başladı.

 

Camdaki Kız adlı dizinin çıkmasından sonra bazı tanınır isimlerden eleştiriler geldi. Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitabından diziye uyarlanan diziden kaynaklı hastaların hayatlarının dizilere konu olmasının etik olup olmadığı tartışmaları başladı. Psikiyatri danışanları ile yaptığı çalışmaları kitap haline getiren Gülseren Budayıcıoğlu’nun birçok eserinin ekranlara gelmesi bu açıdan büyük tepkiler alırken; şimdiye kadar İstanbullu Gelin adlı dizi kendi kitaplarından uyarlanarak son bulmuş Budayıcıoğlu’na ait kitaplardan uyarlanan 4 dizi ise ekranlarda olmaya devam ediyor.

602cafd54e3fe00b4c89e193.jpg

Hasta ve doktor ilişkisinin diziye konu olmasından dolayı bu durumun etik olup olmadığı tartışmaları başlarken; Gülseren Budayıcıoğlu’nun danışanlarından izin alarak böyle bir yola girdiği belirtilmişti. Öte yandan bazı gazeteciler ise danışanlara telif haklarının verilmesi gerektiğini savunurken; Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitaplarından 5 ayrı dizinin ekranlara gelmesi ise büyük soruları beraberinde getirdi. Budayıcıoğlu ise geçmişte yaptığı açıklamalarda bu konularda gerekli hassasiyetle davrandığını söyleyerek, danışanlarından izin aldığını belirtmişti.

x1080.jpg

Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitaplarından esinlenerek devam eden dizi furyasına yeni dizilerin ise kısa sürede eklenmesi beklenirken; bu dizilerin ise ilgi görmesi kaçınılmaz oldu. Özellikle Kırmızı Oda ve Masumlar Apartmanı’nın büyük ilgi gördüğü bu uyarlamalara Camdaki Kız’da eklenirken; Doğduğun Ev Kaderindir adlı dizi ise daha mütevazı bir kitleye sesleniyor. Bu bağlamda ünlü psikiyatrın kitaplarından uyarlanan dizilerin büyük beklenti uyandırdığı düşünülürken, ilerleyen zamanlarda diğer kitapların da diziye uyarlamasının söz konusu olabileceği belirtildi.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.