Bilim & Teknoloji

Klon Köpek Kunxun Polis Oldu

Klon Köpek Kunxun göreve başladı. Başarılı Klon, polis oldu.

Hayvan klonlama, uzun yıllardır bilim dünyasının gündemde. İlk olarak 2003 yılında kopya koyun Dolly klonlanmış ve bu alanda tam olarak istenen başarı elde edilmişti. İlk koyunun klonlanmasının ardından bu alanda çalışmalarda devam etti.

Öncelikle bir kedinin klonlandığı açıklandı ve başarı elde edildi. Hemen sonrasında ise bir köpek klonlandı. Klon Köpek Kunxun adıyla bilim dünyasında günden olan köpek, başarılı çalışmalardan birisi oldu. Çinli bilim insanları tarafından klonlanan köpek için geçtiğimiz günlerde sürpriz bir haber de geldi.

Klon Köpek Kunxun Göreve Başladı

2018 yılının Aralık ayında Pekin bölgesinde doğumu gerçekleştirilen Klon Köpek Kunxun için yapılan son açıklamalara göre köpek, polis köpeği olarak görev yapmaya başladı.

Uzun bir süredir eğitim aldığı açıklanan köpeğin, Yunna isimli bir başka polis köpeğinden klonlandığı biliniyor. Haliyle Klon Köpek Kunxun için de düşünülen görev polis köpeği olmasıydı.

Klon Köpek Kunxun

Beklendiği gibi oldu ve köpek verilen eğitimin ardından göreve başladı. Bu arada klon köpek ile Yunna arasında DNA eşlemesi de yapıldı. Yapılan çalışma sonrasında iki köpeğin DNA benzerliklerinin %99,9 oranında olduğu ortaya çıktı.

Bu oranın bir başka bilim merkezi tarafından da onaylandığı açıklandı. Haliyle onaylama geldiği için tam anlamıyla başarılı bir klonlamanın yapıldığı söyleniyor. Bu alanda çalışmaların ise yeni örneklerle devam edeceği bilgisi var. Bundan sonraki klonlanacak hayvan hakkında henüz bir açıklama yapılmadığını da belirtelim.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı