Yüzümdeki Dökülmeler İçin Ne Yapmalıyım?

Cildinizde dökülmeler yaşıyorsanız, bunun çeşitli nedenleri olabilir. Başlangıçta evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle sorunu kendiniz çözebilirsiniz.

Cildin pul pul dökülmesi sorunu birçok kişinin dönem dönem yaşadığı bir sorundur. Bu dökülmeler güneşten dolayı, cildin yeteri kadar nemlendirilmemesi ve buna bağlı olarak kurumasından dolayı veya ciltteki dermatolojik etkenlerden dolayı yaşanabilir. Eğer cildiniz yağ üretimi konusunda yeterli değilse dökülmelerin yaşanması oldukça doğaldır. Bununla birlikte ciltteki dökülmeler herhangi bir alerjiden dolayı da olabilir. Cildinize uygulayacağınız yanlış bakım önerileri de cildinizde pul pul dökülmelerin yaşanmasını sağlar.

Ciltte pul pul dökülme olması durumunda cildiniz tahriş olabilir ve kabuk bir görünüm ortaya çıkabilir. Aynı zamanda cildinizde kızarıklık olabileceği gibi kaşınabilir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız yapmanız gereken öncelikle bir cildiye doktoru ya da dermatolog ile görüşmektir. Doktorunuzun size önerileri ve vereceği ilaçlarla sorunu birkaç hafta içerisinde atlatmanız mümkündür.

Yüzdeki Dökülmelere Bitkisel Çözümler

Cilt dökülmesi sorunu yaşayan birçok kişi yüzümdeki dökülmeler için ne yapmalıyım sorusunu sormaktadır. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basittir. Yapabileceğiniz yöntemlerden biri zeytinyağı uygulamasıdır. E vitamini açısından zengin olan zeytinyağını gece yatmadan önce bir pamuğa dökerek cildinize bu pamuk yardımıyla masaj yapabilirsiniz. Cildinize çok fazla baskı yapmadan ufak adımlarla bu işlemi yapabilirsiniz.

Cilde en iyi gelen doğal ürünlerden bir diğeri de salatalıktır. Cildinize rendeleyeceğiniz salatalığı yerleştirerek sabitleyin. Ortalama 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Cildinizde dökülme sorunu yaşıyorsanız mutlaka cildinizi düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Yüzünüzde dökülme sorunu yaşamanızın en büyük nedeni cildinizin kuruması ve yeteri kadar nem alamamasıdır. Bundan dolayı gün içinde birkaç kez nemlendirici kullanabilirsiniz. Aynı zamanda güneşe çıkmadan önce mutlaka en az 50 faktör güneş koruyucu krem kullanmalısınız.

Cildinizin kurumaması ve dökülmemesi için yapabileceklerinizden bir diğeri sağlıklı beslenmek ve yeteri kadar su içmektir. Günde en az iki litre su içmeye özen göstermelisiniz. Yüzdeki dökülmelere çözümler arıyorsanız, ilk etapta bunları yapabilir eğer sorununuz çözümlenmezse bir uzmana görünebilirsiniz.