Saçların Dökülmesine Neden Olan Etkenler?

Saçların Dökülmesine Neden Olan Etkenler?

Yeryüzünde yaşayan tüm insanların ortak konularından bir tanesi de Saç dökülmesi olayıdır. Tüm insanların her dörtte birinde görülen bu durum aynı zamanda kişilerde estetik kaygısı yaratmaktadır.

Yeryüzünde yaşayan tüm insanların ortak konularından bir tanesi de Saç dökülmesi olayıdır. Tüm insanların her dörtte birinde görülen bu durum aynı zamanda kişilerde estetik kaygısı yaratmaktadır. Birçok insanın karşı karşıya kaldığı bu olay günümüzün popüler konuları arasında da yer almaktadır. Bundan dolayı insanlarda saçlarının dökülmemesi adına birtakım çareler aranmakta ve bu konu hakkında araştırma yapmaktadır. Peki, insanların saçları neden dökülüyor? Saç dökülmesinin sebepleri? Ve daha birçok sualin yanıtı için yazımıza birlikte göz atalım.

Saçlar Niçin Dökülür?

Saçların dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Lakin, kişilerde saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi genetik yatkınlığın olmasıdır. İşte, saçların dökülmesine sebep olan başlıca etkenler;

Genetik Etkenler

İnsanlarda görülen saç dökülmelerin baş nedeni genetik yatkınlığın olmasıdır. Genetik etkenlere bağlı olarak dökülen saçlar yüzde elli gibi bir orana sahiptir. Yani insanların saçlarının dökülmesinin yüzde ellisi genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Genel olarak erkeklerde görülen bu durum yaş ilerledikçe saç dökülmesi de artış görülmektedir.

Çeşitli Hastalıklar

Saç dökülmesinin altında yatan bir diğer etkin ise hastalıklardır. Özellikle deri ve dahili hastalıklar saç dökülmesine neden olur. Aşırı yağlı ciltler, egzema, sedef, akne ve mantar gibi hastalıklar saçların dökülmesinde etkili rol oynar.  Deri ve iç hastalıklar kişilerde saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Sedef, liken, egzama, akne, mantar hastalıkları ile aşıra yağlanan ciltler saçların dökülmesinde önemli bir rol oynar

Stres ve Depresyon

İnsanları birçok derde sürükleyen nedenlerin altında stres ve depresyon yatmaktadır. Bu ikili aynı zamanda saç dökülmesine de neden olmaktadır. Öyle ki, stres kişilerin saçların dökülmesinde rol oynarken aynı zamanda daha çabuk beyazlamasına da yol açmaktadır. Stres anında yaşanan bir takım olgular ve vücutta oluşan inflamasyonlar saçların güçsüzleşerek dökülmesine de neden olmaktadır.  

Saçkıran

Saçkıran saç dökülmesinde oldukça etkili bir hastalıktır. Öte yandan saçkıran hastalığının temelinde yatan nedenler ise stres, depresyon, kaygı ve derin üzüntülü düşüncelerdir. Bu tür rahatsızlıklarda vücut bu gibi durumları dış tehdit algılayarak ilgili bölgede savunmaya geçer ve saçlarında o bölgede fazlaca dökülmesine neden olur. Aynı zamanda buna lokal saç dökülmesi de denilebilir.

Yetersiz Beslenme / Dengesiz Beslenme

Yetersiz, dengesiz beslenme ya da yanlış gıda tüketimi adına ne denirse densin birçok hastalığın çıkış sebebi denirse abartılmış olunmaz. Çünkü yetersiz ve dengesiz beslenme neticesinde savunmasız kalan vücut dışarıdan gelen tüm tehditlere karşı güçsüz kalıp tüm dış etkenlerden olumsuz olarak etkilenecektir. Doğal olarak bu durumda saç dökülmelerine yol açmaktadır. Özellikle katı uygulanan diyetlerde saç dökülmesine neden olabilir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Her insanın mutlaka alması gereken vitamin ve minareller bulunmaktadır.  Özellikle D vitamini, folik asit, çinko, B12 ve demir gibi vitamin ve minareller alınmadığı takdirde saç dökülmesine neden olabilir.  

Bilinçsiz Saç Bakımı ve Kimyasal İşlemler

Bilinçsiz bir şekilde saçlara yapılan bakım ve uygulanan kimyasal işlemler saçların cansız kalmasına ve dökülmesine neden olmaktadır. Bu konuda özellikle bayanların bu konuya maruz kaldığını da hatırlatmak gerekir. Bu konuda fön, boya ve perma gibi işlemler başı çekmektedir. Aynı zamanda bu zararlı kimyasal içerikli işlemler saçların köklerinden dökülmesine de neden olmaktadır.

Bilinçsiz Maske Kullanımı

Bilinçsiz şekilde yapılan maske kullanımları da saçların dökülmesine neden olmaktadır. Özellikle farklı ve zararlı karışımlar ile elde edilen maskeler saçları dökmede etkin bir rol oynamaktadır.

Yanlış Şampuan Kullanımı

Saçların dökülmesine neden olan başka bir etken ise yanlış kullanılan şampuanlardır. Çünkü her insanın cilt ve saç yapısı farklıdır. Kimi insanın saçı yağlı, kuru ve ince tellidir. Bundan dolayı her insan saç yapısına uygun şampuan ya da sabunu seçmelidir.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.