İp Askı Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır ?

İp askı, son yıllarda en çok tercih edilen estetik operasyonları arasında yer almaktadır. Diğer bir ismi Fransız askılama olan ip askı yöntemi ile cildin daha gergin ve genç bir görünüme kavuşması mümkün olur.

Dışı silikon malzemeden yapılmış olan ipler Fransa'da geliştirilmiştir. Silikon malzemeden elde edilen bu iptal polyester malzeme ile yapılmaktadır. İnsan vücudu ile biyolojik olarak uyumlu olması herhangi bir reaksiyon riskini ortadan kaldırır. Cildin sarkan bölgelerine uygulandığı zaman gergin bir görüntü ortaya çıkar. Aynı zamanda karışıklık problemi yaşayan kişiler için de en ideal yöntemler arasında yer almaya başlamıştır. Diğer dolgu işlemlerine nazaran daha kalıcı olmasından kaynaklı olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. Cerrahi bir işlem olmadığı için gönül rahatlığı ile yaptırılabilen işlemlerden biri haline gelmiştir. Yüz felci geçiren hastalar için de tedavi amacıyla uygulanan yöntemlerden biridir. Yüz hatlarını daha çok ön plana çıkarmak isteyen kişiler bu yöntemi tercih ederek istedikleri sonucu elde edebilirler. Tüm yüz hatlarına uygulanabildiği gibi şikayetleri bulunan bölgelere de uygulanabilir.

İp Askı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fransız askılama yani ip askı uygulaması lokal anestezi ile yapılabilir. Yarım saat ile 1 saat arasında süren bir uygulamadır. İşlemi gerçekleştirmeden önce uygulama yapılacak olan bölgeye kontrol yapılır. İpler deri altına yerleştirilir ve kaynaşması beklenir. Dikişe gerek kalmadan gerçekleştirildiği için pürüzsüz bir görüntü ortaya çıkar. İpin tutulması için gerekli olan bölge ise kulak üzeri olmaktadır. İşlem sonrasında ortaya çıkan ağrıları ağrı kesiciler ile indirmek mümkün olur. Son derece kolay ve ağrısız işlemlerden biridir. Kısa süre içerisinde iyileşme durumu söz konusu olur. İp askılama yöntemi 2018 yılından itibaren popüler olmaya başlamıştır.

İp Askının Uygulandığı Bölgeler

İp askılama yöntemi pek çok farkı bölgede uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Özellikle alın ve göz çevresinde oluşan kırışıklıkları ortadan kaldırmak için yapılmaktadır. Kaş bölgesine uygulayarak daha kalkık bir kaş görünümü elde etmek mümkündür. Kaz ayakları gibi kırışıklık problemlerini tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Gülmekten kaynaklı oluşan kırışıklık ve çizgileri tamamen ortadan kaldırır. Sarkmış çene bölgesinin onarımı için de tercih edilen yöntemlerden biridir. Gıdı bölgesinde oluşan sarkma gibi durumlarda da uygulanabilir. Hem cildin hem de çene bölgesinin onarımı konusunda ön plana çıkan ip askılama yöntemi, kısa süre içerisinde iyileşmeye başlar. Aynı zamanda 1 ila 2 yıl arasında kalıcılık göstermesinden kaynaklı olarak büyük bir fayda sağlamaktadır.

İp Askı Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Son yıllarda popülerliğini giderek arttıran ip askı uygulaması hem kadınlar hem de erkekler için uygun bir işlemdir. 30 yaş ile 70 yaş arasındaki kişilere yapılması uygundur. Bu yaş aralığında olmayan kişinin yaptırmaktan kaçınması gerekir. Diğer bir ismi Fransız askı olan bu işlem yüz hatlarından memnun olmayan kişiler için en ideal estetik işlemlerinden biridir. Cilt üzerinde sarkma ve kırışıklık gibi problemler yaşayan kişilerin ip askı yöntemi yaptırması ile bu problemlerden kurtulması mümkün olur. Aynı zamanda kısmi yüz felci geçiren kişiler için de son derece idealim olmaktadır. Kullanılan ürünlerin insan biyolojisi ile uyumlu olmasından kaynaklı olarak herhangi bir yan etki durumu söz konusu olmaz. Aynı zamanda uzun süre kalıcı olmasından kaynaklı olarak diğer yöntemlere nazaran daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Gıdı sarkması gibi problemler yaşayan kişiler için de son derece uygun bir işlem olmaktadır. Yüz hatları belirgin olmayan kişiler bu yöntem ile daha belirgin ve etkileyici yüz hatlarına sahip olabilirler.

İp Askı Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cerrahi bir işlem olmadığı için diğer estetik operasyonlarına göre daha kısa bir süre içerisinde iyileşme durumu söz konusu olur. Fakat yine de uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken konuları göz önünde bulundurmak gerekir. Uygulama sonrasında cildi dinlendirmek için 2 ya da 3 gün süre tanımak gerekir. Çene hareketlerini minimum düzeye indirmek gerekir. Sert gıdaları tüketmekten kaçınarak cildin daha kısa bir süre içerisinde onarılmasını sağlayabilirsiniz. Yüz yıkama işlemini gerçekleştirirken de son derece dikkatli davranmak gerekir. Sert hareketler yapmaktan kaçınarak sadece yukarı ve aşağı hareketler yapmalısınız. Peeling gibi işlemleri uygulamadan bir ya da 2 hafta sonra gerçekleştirmek gerekir. Cildiniz kendini toparlayana kadar masaj gibi işlemleri ertelemelisiniz. Ani hapşırma ve öksürme gibi hareketlerden kaçınınız.

İp Askı Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

İp askı uygulaması cerrahi bir işlem olmadığı için diğer operasyonları göre çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Bu sebeple risk durumu diğer operasyonlara göre çok daha azdır. Operasyon sonrasında cilt üzerinde oluşan gamzelenmeler en fazla bir hafta içerisinde ortadan kalkar ve pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkar. Aynı zamanda kısa bir süreliğine kızarma ve morarma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu kızarma ve morarmalar iki ya da üç gün içerisinde tamamen kaybolur. Ip askı uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gereken konulara özen gösterildiği zaman herhangi bir durum söz konusu olmaz. Lokal anestezi uygulandığı için vücut daha kısa bir süre içerisinde kendini toparlamaya başlar. Risksiz bir işlem olmasından kaynaklı olarak cilt gerdirme operasyonları arasında en çok tercih edilen operasyonlardan biri haline gelmiştir.