Cildi Yaşlandıran 5 Kötü Alışkanlık

Kadın ve erkek fark etmeden hemen herkesin en güzel giysisi cildidir.

Yaşa başlı olarak ya da çeşitli alışkanlıklar nedeni ile bu güzel giysi zamanla yıpranmaya başlar. Bu yıpranmada zaman faktörü önemli olurken aynı zamanda insanların yanlış uygulamaları da çok etkilidir. Yaşlanmak son derece doğal bir süreçtir. Ancak bu süreci yavaşlatmak da kişilerin elindedir. Yaşlanmaya karşı iyi bir savaş verebilmek için de cildi yaşlandıran kötü alışkanlıklardan bir an önce kurtulmak gerekir. Peki, nedir bu kötü alışkanlıklar?

Makyaj Malzemelerini Yoğun Kullanmak

Cildi en çok yıpratan her zaman için kozmetik ürünleridir. Cildin üzerinde bulunan lekeleri, gözaltı morluklarını kapatabilmek için genelde kadınlar çok fazla kapatıcı kullanırlar. Bazen kat kat sürülen bu kapatıcılar anlık olarak sizleri güzel gösterse de geleceğe yönelik olarak çok ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Yaşlanmanızda çok büyük bir faktör olan kapatıcıları mümkün olduğunca az kullanmaya özen göstermelisiniz. Özellikle gözenekleri tıkayacak yoğunlukta kullanmaktan kaçınmanız gereklidir. Eğer gündelik hayatta çok fazla makyaj yapıyorsanız her gece mutlaka iyi bir temizleme ürünü ile temizlemeli ve gereken bakım rutinlerini uygulamalısınız.

Güneşin Zararlı Işınlarından Uzak Durun

Güneş her ne kadar vücut için gerekli olsa da fazlası cilt için oldukça yıpratıcı oluyor. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak cildin bir süre sonra yaşlanmasına, kırışmasına ve güneş lekelerinin meydana gelmesine neden oluyor. Güneşten korunmak için mutlaka yüksek koruyuculu kremler kullanılmalıdır. Eğer yeteri kadar güneşten korunmuyorsanız ileride bu sorun benlerin artmasına, cilt kanseri riskinin fazlalaşmasına neden olabilir. Yaz aylarında özellikle dışarıya çıkma saatlerinizi iyi belirleyin ve güneşin dik açı ile geldiği saatleri gölgede geçirmeye özen gösterin.

Sigaradan Uzak Durun

Her ne kadar klişe gibi bir düşünce olsa da sigara sizi yıpratan bir alışkanlıktır. Anlık bir keyif veren sigara zamanla vücudunuzda ki organların işlevini yitirmesine neden olur. Sigaralar içerisinde bulunan kimyasal ürünler kişilerin cildinde yaşlanmaya neden olabiliyor. Sigara içmeyip sigara içilen ortamda bulunmak dahi cildinizin yaşlanmasına etki ediyor. Sürekli olarak böyle bir ortamda bulunmak cildin matlaşmasına ve lekelerin çoğalmasına neden olabiliyor.

Cildin Nem Dengesini Korumamak

Cildin nemlendirilmesi son derece önemli olsa da kişiler bu işleme yeteri kadar önem vermiyor. Genç yaşlarda son drece parlak olan cildiniz bir süre sonra yaşlanmaya başlar. Bu nedenle yaşlanmayı geriletmek istiyorsanız hangi yaşta olursanız olun mutlaka nemli bir cildiniz olmasına özen gösterin. Günde iki defa nem takviyesi yapmak son derece önemli bir bakım rutinidir.

Beslenmede Yapılan Hatalar

Günümüzde genç yaşlı herkesin en büyük hatalarından birisi de beslenme hatalarıdır. Sağlık ve yaşlanma bakımından dengeli ve düzenli beslenmeye yeterli önem verilmiyor. Yağlı gıdalar sıkça tüketilirken bir yandan da vücut kendini bırakmaya başlıyor. Katkı maddeleri içeren, hazır olan tüm gıdaları hayatınızdan çıkarmanız son derece önemlidir.

Bu ve bunlar gibi birçok farklı uygulama cildin hızlan yaşlanmasına sebebiyet verebiliyor. Kişilerin ciltlerine uygun olmayan estetik uygulamalar yaptırması da yaşlanmaya hızla zemin hazırlayan konular arasındadır. Bir cilt uygulaması yaptırılacağı zaman mutlaka tene uygun ve mevsim şartlarına göre uygulamalar yaptırılması önemlidir.