Kamu İşçileri ile 4D’li Taşeronların Beklediği Açıklama Geldi! 4800 TL Maaş, Zam Oranı..!

4D’li taşeron işçileri ile kamu personellerinin uzun zamandır beklediği zam oranlarına dair gelişmeler netleşmeye başladı.

4D’li taşeron işçileri ile kamu personellerinin uzun zamandır beklediği zam oranlarına dair gelişmeler netleşmeye başladı. Merakla beklenen gelişmelere dair zam oranları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlarken; buna bağlı olarak zamlı maaşların ne kadar olacağı da netliğe ulaşmaya başladı. Vatandaşlar bu bağlamda özellikle son haftalarda büyük bir merakla gelecek olan haberi beklerken toplu iş sözleşmeleri kapsamında yaşanan gelişmeler bu anlamda da gelişmelerin olabileceğini gösteriyor.

4D’li taşeron işçileri ile kamu personellerinin merakla beklediği yeni maaş ve zam oranları kararları kapsamında Türk İş ile Hak İş sendikaları harekete geçerken bakanlığa yeni oranlar ile talepte bulundu. Yaklaşık olarak 700 bin kişiyi ilgilendiren bu durum yakından takip edilirken gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e çevrildi.

 

Türk İş ve Hak İş’in Talepleri Ne?

700 bin kişiyi ilgilendiren zam ve yeni maaş oranları noktasında birlikte hareket eden Türk İş ile Hak İş sendikaları bakanlığa talep anlamında 4800 TL maaş ile gitmişlerdi. En düşük brüt maaşın 4800 TL olması talebinin yanında 2021 ile 2022 yıllarının ilk 6 ayında % 20 ve diğer 6 ayın ise enflasyon + yüzde 3 oranında refah payı talep edildi. Bu talep karşısında açıklama yapan bakan Vedat Bilgin ise toplu iş sözleşmesi kapsamının uzun süreli olacağını; ancak bu çalışmalarda olabildiğince hızlı olunması gerekildiği telkinin paylaşırken; Türk İş ile Hak İş arasında devam eden müzakerelerin Temmuz ayına sarkacağı da öğrenilmiş oldu.

 

2021’in Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

2021 yılında 4D’li taşeron ve kamu işçilerine verilen ikinci tediye ödemelerinin üçüncüsünün ne zaman yapılacağı merak edilmeye devam ediyor. Bu bağlamda beklenen üçüncü tediye ödemelerinin ise Cumhurbaşkanlığı tarafından gelen karara bağlı olarak dördüncü ödeme ile birlikte 24 Aralık tarihinde verileceği öğrenildi.