Haberler

İzmir’de Türk Kadın Girişimci Yatırım Danışmanlığı Veren Yazılım Geliştirdi

Finans sektöründe kullanılabilecek yeterlilikte yazılımlar üzerine çalışan Türk Akademisyen Esra Ulaşan, kişilere yatırım danışmanlığı verebilecek bir yazılım geliştirmesi başardı.

Lisans eğitimi Ege Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde aldıktan sonra yüksek lisans ve doktora çalışmalarına devam ederek başarı bir akademiyen olan Esra Ulaşan, akademik kariyerinin yanı sıra finans sektöründe bir devrim yaratabilecek olan projesiyle de adından söz ettirecek gibi duruyor. Finans sektöründe yatırım yapmak isteyen kişilere adeta bir ışık tutabilecek olan bir yatırım danışmanlığı uygulaması geliştirmeyi başarmış olan Esra Ulaşan, birebir olarak yatırımcılarla temasa geçemediklerini ancak bankalar vb. kuruluşlar ile kavram kanıtlama sürecinin ardından yatırımcılar ile dolaylı yoldan etkileşime geçeceklerini söyledi.

7 Yıldır Veri Bilimine Yönelik Çalışmalar Yürütüyor

Ege Üniversitesi’nin İktisat bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümde doktora yapan ve daha sonra ise Amerika Birleşik Devletleri’nin North Carolina Üniversitesi’nde de finansal tavsiyelere yönelik olarak yapay zeka tabanlı uygulama geliştirme için ihtiyaç duyduğu robo danışmanlık eğitimini alan Ulaşan, Türkiye’ye döndüğünde ABD’de başlattığı uygulamayı geliştirdi ve şu anda da bankalar ve yatırım kuruluşları ile temasa geçti.

Testler Devam Ediyor

Kendi oluşturdukları portföyler ile yazılımı test etmeye devam eden Esra Ulaşan ve ekibi, her ne kadar test sürecine devam ediyor olsalar da Koç Sistem ile bir iş partnerliği antlaşması da imzalamış durumdalar.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı