Haberler

İsrail’in Ay’a Gönderdiği İnsansız Uzay Aracı Beresheet Başarısız Oldu

İsrail tarafından dünyanın yörüngesi olan Ay'a gönderilmek üzere geliştirilen insansız uzay aracı Beresheet, başarılı bir uçuş gerçekleştiremedi.

İsrail tarafından dünyanın yörüngesi olan Ay’a gönderilmek üzere yaklaşık 100 milyon dolarlık maliyetle geliştirilen Beresheet isimli insansız uzay aracının bu görev girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

Bilinmeyen bir nedenden dolayı dünya uydusuna ineceği sırada Beresheet uzay aracıyla bağlantının kesildiği belirtildi. Ay’ın yüzeyine doğru inişin gerçekleştiği sırada muhtemelen motor arızası nedeniyle aracın Ay yüzeyine çarptığı ve bu nedenle iletişim sağlanamadığı düşünülüyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada ise Ay yüzeyine insansız uzay aracı gönderme projelerine kesintisiz olarak devam edeceklerini, bu denemelerin yeniden gerçekleştirileceği ve İsrail devletinin bu işlemi iki veya üç yıl içerisinde başarılı bir şekilde sonuçlandıracağına inandığını ifadelerine yer verildi.

Beresheet 21 Şubat 2019’da Fırlatılmıştı

ABD’nin en büyük uzay mekiği ve roket üreticisi olarak bilinen SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle beraber 21 Şubat 2019 tarihinde Florida’da bulunan Cape Canaveral üzerinden fırlatılan Beresheet (Türkçe ismiyle başlangıç) uzay aracını görevinde başarılı olabilseydi, İsrail devleti Ay’a uzay aracı gönderen dördüncü ülke olarak tarihe adını yazdıracaktı.

Yaklaşık olarak 585 kilogram ağırlığa sahip olan Beresheet insansız uzay aracının içerisinde yüzlerce dijital dosya içeren madeni para boyutuna eşdeğer bir kapsül bulunmaktaydı. Bu kapsülün içinde aynı zamanda İsrail’e ait sembollerle birlikte birçok kültürel malzemeler de yer almaktaydı.

Büyük çoğunluğu bağışçılar tarafından finanse edilen Beresheet adlı insansız uzay aracının toplam maliyeti 100 milyon doları aşmıştı. Bu proje eğer başarılı olabilseydi ABD, Rusya ve Çin’in ardından İsrail, Ay yüzeyine uzay aracı indirebilen dördüncü ülke olarak tarihe adını yazdıracaktı.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı