İnternet
Trend

İran’ın Resmi Sitelerine 1 Haftada İki Saldırı Düzenlendi

İran telekomünikasyon bakanı İran'ın bir haftadan kısa bir süre içinde ikinci bir siber saldırı düzenlendiğini söyledi.

İran’da bir haftada iki siber saldırı gerçekleşti. İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mohammad Javad Azari-Jahromi Twitter’ında siber saldırının İran’ın elektronik hükümet sistemlerini hedef aldığını duyurdu. Bakan Azari-Jahromi siber saldırılar hakkında ayrıntı vermedi. Benzer bir iddia çarşamba günkü büyük saldırı için de yapıldı.

ABD basınında çıkan haberlere göre, bu yıl haziran ayında İran’ın silah sistemleri yine siber saldırıya uğramıştı.

İran’da Siber Saldırı

Bakan Azari-Jahromi, “Dejfa kalesi” olarak bilinen bir siber güvenlik projesinin, uzmanların Çince konuşan bilgisayar korsanları ile bağlantısı olan “tanınmış APT27” yi kullanarak saldırıyı engellediğini söyledi.

Daha fazla ayrıntı vermeden bakan, sunucuların ve bilgisayar korsanlarının izlendiğini söyledi. 11 Aralık çarşamba günü, Bay Jahromi İran’ın resmi Irna haber ajansına, büyük bir siber saldırının İran’ın elektronik altyapısını hedef aldığını söyledi. Bir gün önce, milyonlarca İranlı banka hesabının saldırıya uğradığı da Bakan tarafından bildirildi.

ABD Neden Haziran ayında İran’a saldırdı?Washington Post gazetesine göre, ABD’nin Haziran ayındaki saldırısı, roket ve füze fırlatıcılarını kontrol eden bilgisayar sistemlerini engelledi. New York Times’a göre ABD’ye ait bir hava aracının düşürülmesinin yanı sıra ABD’nin İran’ı suçladığı petrol tankerlerine yapılan saldırılara misilleme yapıldı.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı