Haberler

iPhone’un Deep Press Özelliği Android Telefon Modellerine Geliyor

Android tabanlı akıllı telefon modellerine iPhone'un Deep Press adlı özelliği geliyor. İşte detaylar..

2014 yılında düzenlenen Apple etkinliğinde Apple Watch ile birlikte duyurulan Deep Press adlı özellik önümüzdeki yıl Android tabanlı akıllı telefon modellerinde de kullanılabilecek. Force Touch veya 3D Touch benzeri bir işlevi olan Deep Press, Android Q işletim sistemi ile Android ekosisteminde yerini alacak.

Android geliştirici makalelerin detaylarında yer alan bilgilere göre Android Q işletim sisteminde, daha önceden iOS tarafından kullanılan Touch veya 3D Touch sistemi olarak bilinen Deep Press özelliği de desteklenecek. Bu özellikle beraber kullanıcılar cihazlarının ekranına basma şiddetine göre telefonlarına farklı komutlar verebilecek.

Android Uygulamalarda Deep Press Kullanılıyordu

Google, Deep Press adlı özelliği Android sistemine bugüne kadar getirmemiş olsa da birçok üçüncü parti Android uygulamasında kısıtlı olarak kullanımı sağlanabiliyordu. Ancak Android ekosistemine bu özelliğin tamamen entegre edilmesiyle birlikte akıllı telefon üreticilerinin özellikle ekran tasarım modellemeleri hangi ölçüde değişecek merak konusu olmaya başladı.

Bir sonraki Android nesli ile gelmesi beklenen Deep Press özelliğinin donanım tabanlı mı yoksa yazılımsal olarak mı kullanılacağı konusunda net bir bilgi mevcut değil.

Sızdırılan bilgilere göre Android Q işletim sisteminin kararlı sürümünün ardından önümüzdeki Ekim ayında duyurulması beklenen Google Pixel 4 modelinde bu özelliğin kullanımının başlayacağı düşünülüyor..

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı