Haberler

iPhone Yüz Tanıma Sistemi Kandırıldı

İngiltere’de yaşayan ve birbirlerine çok ciddi benzerlikleri bulunmayan iki kardeş, kendi yüzleri ile birbirlerinin telefonlarının yüz tanıma kilitlerini açmayı başardı. En başta oldukça masum gibi gözüken bu olay, yüz tanıma teknolojisi üzerine ciddi sorunlara ışık tutmakta.

Kosova’da doğduktan sonra İngiltere’ye taşınan ve aralarındaki 4 yıllık yaş farkından dolayı yüzleri birbirine çok da benzemeyen iki kardeş, Hanifa Berişa ve Eva Krasniqi, kullandıkları telefonların yüz tanıma teknolojisini kandırarak birbirlerinin telefonlarına girmeyi başardı. iPhone markasında akıllı cihazlar kullanan iki kardeşin bu başarısı, özünde oldukça basit ve komik gibi gözükse de yabancı kişilerin elini güçlendirmekte.

Üçüncü kişiler verilere daha kolay erişebilir

En güvenli kilitleme sistemi olarak pazarlanan, kişinin kendisinden başka kimsenin açamayacağı hakkında reklamlar yapılan yüz tanıma sistemi kilidi, hatırlanacağı üzere yalnıcza iki kardeş tarafından değil başka kişiler tarafından da açılmayı başarmıştı. Bu da telefonda bulunan kişisel veri ve şifrelerin kötü amaçlar barındıran üçüncü kişilere ulaştırılması sorununu ortaya çıkarıyor.

Telefonu sıfırlamak da çözüm değil

Bu tarz problemlerde genelde cihaz fabrika ayarlarına döndürülünce sorunlar büyük oranda ortadan kalkmaktaydı ancak iki kardeş, telefonlarını sıfırlamalarına rağmen halen kendi yüzleri ile diğer cihaza giriş yapabilince endişeye kapıldılar. Söz konusu açığın Apple firmasına bildirildiğini belirten Berişa ve Krasniqi, artık yüz tanıma teknolojisi olan telefonlara daha temkinli yaklaşacaklarını söylediler.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı