Youtube’dan Avrupa’ya Şok! Tüm Avrupa’da Uygulanacak!

Youtube, Avrupa’da aşırı kullanımdan kaynaklı video kalitelerini düşürme kararı aldı. Yoğun kullanım nedeniyle sorunlar yaşanmasının önünü almak isteyen şirket yetkilileri bütün Avrupa genelinde standart çözünürlüğü devreye sokacak.

Youtube, Avrupa’da aşırı kullanımdan kaynaklı video kalitelerini düşürme kararı aldı. Yoğun kullanım nedeniyle sorunlar yaşanmasının önünü almak isteyen şirket yetkilileri bütün Avrupa genelinde standart çözünürlüğü devreye sokacak. Kısa bir süreliğine bunu devreye sokacak olan Youtube’da kullanıcı sayısının % 20 ile 25 civarında düşüş yaşaması bekleniyor.

youtube-varsayilan-video-kalitesini-dusurdu.jpg

Dünyada açık ara en çok tıklanan ve girilen video izleme uygulaması olan Youtube, Avrupa’da yaşanan yoğun talep üzerine video kalitesini düşürerek çare bulmaya çalışıyor. Kısa bir süre içerisinde devreye sokulması beklenen bu uygulama için videoların çözünürlükleri standart seviyede sabitlenecek. Şirket yetkilileri bu konuda açıklama yaparken; geçici bir süreliğine bunu yapmaları gerektikleri ifade edildi. Daha önce Netflix’in de uyguladığı bu yol sebebiyle Netflix’te % 25 kullanıcı kaybı yaşanmıştı. Youtube ise hem kaliteyi düşürüp hem de kullanıcı kaybetmemenin peşine düşecek.

s-fb5864b3a6b38dd264ab5f183288f94d60d2f525.jpg

Netflix geride kalan aylarda Avrupa’da yine yoğun talep üzerine kaliteleri düşürmüştü. Bir ay boyunca düşürülecek olan video kaliteleri hakkında bilgilerini paylaşan Netflix; yaklaşık olaral % 25 kadar kullanıcısından da olmuştu. Özellikle pandemi süreci ile birlikte daha fazla rağbet gösterilen bu uygulamaların ara ara böylesi mecburi yollara başvuracağı belirtilirken; ilerleyen süreçlerde daha kaliteli sonuçların ortaya çıkması adına bu adımların zorunlu olduğu belirtiliyor.