Youtube Netflix’e Rakip Oluyor!

Youtube Netflix’e Rakip Oluyor!

Netflix geçtiğimiz günlerde Black Mirror:Bandersnatch ile ilk interaktif içeriğini yayınlamıştı. Film bu yüzden izleyicilerde büyük derecede ilgi uyandırmış, izleyiciler filmi defalarca izleyerek farklı sonlar görmeye çalışmıştı.

İnteraktif filmler izleyicilere senaryoyu ve hikayeyi kendilerine göre yönlendirme imkanı tanıyor. Bu tür filmlerde izleyicinin karşısına iki seçenek sunuluyor, izleyici hangi seçeneği seçerse karakteri o şekilde yönlendirmiş oluyor, yani karakterin kararlarına etki ediyor. Böylelikle filmin gidişatını ve sonunu kendi istediği yönde belirleyebiliyor. Bunun yanı sıra izleyiciye, filmi istediği kadar izleyip her defasında farklı bir seçenek deneyip, farklı sonlar görmesine de olanak sağlıyor.

Alınan haberlere göre, Youtube’da Netflix gibi kendi interaktif filminin çekimleri için hazırlıklara başladı. Youtube’un sözcüsü, Youtube Orijinal içerikleri arasında yer alacak Youtube interaktif içerikli filminin ilkini yakın zamanda duyuracağını belirtti.

YouTube geçmişte interaktif reklamcılık yapmayı denemişti.

YouTube geçmişte interaktif reklam çalışması yaptığından dolayı interaktif film konusunda daha deneyimli konumda olacağı söyleniyor. Daha önce interaktif reklam çalışması yaptığı için, interaktif içerikli filmlerde de başarısını ortaya koyacağı bekleniyor. Hatta Netflix’e ciddi bir rakip olup, ondan daha başarılı bir şekilde bu işi yapacağı beklentiler arasında yer alıyor.

İnteraktif filmler izleyicileri ikiye bölmüş durumda. Kimi insanlar tarafından beğenilip kimi insanlar tarafından pek beğeni görmüyor. Filmi yönlendirip, sonunu izleyici belirlediği için birçok insan tarafından filmden ziyade ‘bilgisayar oyunu’ olarak görülüyor. Bu yüzden bu türdeki filmlerin ne kadar ilgi göreceği ve davamının olacağı kesinleşmese de, Youtube gibi milyarlarca insanın kullandığı ücretsiz bir platformda yayınlanacak olması, interaktif filmlerin Youtube’da Netflix’e göre daha popüler bir hale geleceği ve daha fazla izleyici bulacağı söylentiler arasında yer alıyor. YouTube sözcüsünün yaptığı bir diğer açıklama ise interaktif içerikli filmlerin ilgi görmesi halinde devamının getirileceği, YouTube’un seyircisini yarı yolda bırakmayacağı yönünde.

YouTube, interaktif film içeriklerine henüz ne kadar bütçe ayırdığını açıklamadı. Fakat bu tür filmler için kenara ciddi bir bütçe ayrılması gerektiği aşikar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.