Web Hosting Nasıl Alınır?

Web Hosting Nasıl Alınır?

Web hosting hizmetini almak istiyorsanız uygulamanız gereken birtakım adımlar var.

Web Hosting Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Web hosting hizmetini almak istiyorsanız uygulamanız gereken birtakım adımlar var. Bu adımlardan bahsetmeden önce isterseniz web hosting'in ne olduğuna bir göz atalım. 

Web hosting, kullanıcıya sunmak istediğiniz dökümanları, fotoğraf ve videoları, sesleri ve benzeri dosyaları kullanıcıya sunmak için, bu dosyaları depolayabileceğiniz bir bilgisayar kiralamaktır. 

Eğer ki hosting hizmeti almak istiyorsanız, aynı zamanda bir domain (alan adı) de edinmelisiniz. Domain, basit bir anlatımla sitenizin alan adı ve adresidir. Domain sitenizin adresi, Hosting de bu adresteki içeriğin kullanıcıya sunulması için kullanılan teknolojidir.

Hosting Çeşitleri

WordPress Hosting

WordPress Hosting, Wordpress için özel olarak optimize edilmiş bir hosting hizmetidir. Bu hizmeti, kişisel bloglarınız veya kişisel web siteleriniz için kullanabilirsiniz.

LINUX Hosting

Sınırsız sayıda web sitesi barındırabileceğiniz bir hosting hizmetidir. Bu hosting hizmeti PHP ile yazılmış siteler ile çok verimli bir şekilde çalışır. 

Windows Hosting

Bu hosting hizmeti, ASP.NET, ASP ve SQL Server tabanlı web siteleriniz için oldukça yüksek performanslı bir çalışma olanağı sağlar.

Kurumsal Hosting

Kurumsal firmaların web siteleri için özel planlanan bu hosting hizmeti, yüksek kotalı, yüksek alanlı, yüksek bellekli ve yüksek güvenlikli olarak sunulur. Özellikle e-posta korumaları çok yüksek olan bu hosting hizmetleri, çalışanların ve müşterilerin güvenliğini esas alır.


Hosting Satın Alma Adımları

Bu hizmeti almak için sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz;

Satın almadan önce web sitenizi hangi CMS'ile (içerik yönetim sistemi) oluşturacağınıza karar vermiş olmalısınız. CMS seçimini web sitenizde barındıracağınız içeriğe bağlı olarak seçmeniz gerekir.

CMS'inizi seçtikten sonra buna uyumlu olan hosting servisini seçmelisiniz. Örneğin WordPress ile en uyumlu hosting seçeneği, LINUX hosting'dir. Bir domain-hosting hizmeti veren internet sitesine giriniz.

Önünüze birçok paket sunulacaktır, ihtiyacınızı karşılayabilecek bir paket seçtikten sonra kendinize bir domain seçmelisiniz. Domain seçiminizi yaparken Türkçe karakter kullanmamaya ve zaten mevcut olan bir domain almamaya özen göstermelisiniz.

Seçtiğiniz domain'in şu anda kullanılıp kullanılmadığını internetten ya da hosting hizmetini aldığınız siteden(öyle bir özellik varsa) sorgulayabilirsiniz. Bu işlemi eğer internetten yapacaksanız arama çubuğuna almak istediğiniz domaini yazabilirsiniz. Eğer ki bir internet sitesi çıkmıyorsa almak istediğiniz domain müsait demektir. 

Domaininizi de seçtikten sonra bu domaini ve web hosting hizmetini ne kadar süre için kiralamak istediğinizi seçmelisiniz. Ödemeyi yaptıktan sonra tahminen birkaç iş günü içerisinde sizinle iletişime geçeceklerdir. 

Hosting Hizmetine Ek Olarak Eklenebilecekler

Statik IP

Statik ip, sabit kalan ve sadece size özel yapılandırılmış ip bloğudur.

DDOS Koruması

Sitenizi yavaşlatmaya, hatta durdurmaya çalışan paket saldırılarına karşı koruma sağlar.

Yedekleme

Sitenize gelen olası bir saldırı ya da yanlış yapılmış bir kodlama sonucu veri kayıplarını önlemek için belirli süre aralıklarıyla verilerinizi kopyalar ve veri kaybını önler.

Antispam ve Antivirüs Koruması

E-posta hesaplarınızı virüslerden, spam mesajlardan ve fidye yazılımlarından korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.