Ülkemizde Dijital Nezaket Konulu Araştırma Gerçekleştirildi

Ülkemizde Dijital Nezaket Konulu Araştırma Gerçekleştirildi

Dünyada her yıl 5 Şubat itibariyle kutlanan Uluslararası İnternet Günü’nde insanlı dijital nezakete özendirmek amacıyla ülkesizinde içerisinde bulunduğu “Dijital Nezaket Araştırması” konulu bir araştırma gerçekleştirdi. 

Yapılan araştırmadan elde dilen sonuçlara göre ülkemizde 18-38 yaş aralığındaki Y kuşağı olarak ifade edilen bireylerin %73’ü online tehditlere maruz kalmakta. 

Araştırmanın yapıldığı diğer ülkelerde ise online tehdide maruz kalan bireylerin yüzdesi 60 civarı. Ülkemizdeki internet kullanıcılarının karşı karşıya kaldıkları tehdit türleri ise, istenmeyen cinsel içerikli mesajlar, olayların manipüle edildiği haber içerikleri ve saldırgan kişi olarak adlandırılmak.

Dijital nezaket araştırmasının amaçları

Özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki online tehdit yüzdesinin tespiti ve gerekli önlemlerin alınması için Microsoft tarafından yürütülen “Dijital Nezaket Araştırması” Bu yıl, aralarında ülkemizin de bulunduğu ve toplam 22 ülkenin katıldığı İnternet kullanımına ilişkin bireylerin yaşadıkları tehditleri, riskleri, etkileşimleri ve saldırgan davranışları konu ediniyor. Elde edilen veriler 13-17 yaş arasındaki çocuklardan ve 18 24 yaş arası genç kuşaktan elde edildi. Buna göre, geçen yıla oranla 2 sıra ilerleyen ülkemiz; 22 ülke arasından 71 puanla 14’üncü sırada yer alıyor. Araştırmada en olumlu sonuçların elde edildiği ülke ise İngiltere oldu.

Ülkemizde yapılan bu araştırmanın bir diğer sonucu ise online tehdide maruz kalan bireylerin özellikle çocukların aileleriyle bu durumu paylaşamadıkları yönünde. Ulaşılan ilginç sonuçlardan biri de online terörü uygulayan insanlar ile mağdurlar arasındaki ilişki, bireyler genellikle online tehdide yakınları, akrabaları ve arkadaşları tarafından uğruyor.

Kadınlar daha mağdur! 

Yapılan araştırma sonuçlarına göre ilkemizde online tehdide maruz kalan kadın bireyleri sayısı erkek bireylerden daha fazla.  

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan online tehdit türleri; online temas türleri, uygunsuz ve kişisel bilgi toplama girişimlerinde bulunmak ve rahatsız edici veya müstehcen içerik almak olarak öne çıkmakta. Bu türden girişimler araştırmaya katılan diğer ülkelerde %33’ iken ülkemizde bu oran maalesef yüzde 41. Online tehdide maruz kalan bu bireylerin sosyal hayatına da bir takım olumsuz etkileri olduğu gözlemlenmiş. Online tehdide maruz kalan bireyler yabancılara karşı ciddi bir güven problemi yaşıyor, sosyal hayatlarında daha stresli bir çizgi izliyor hatta uyku düzeninde bozulmalar olabiliyor.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.