Twitter, Instagram ve Facebook’a 30 Milyon Ceza! Kapatılacaklar Mı?

Twitter, Instagram ve Facebook’a 30 Milyon Ceza! Kapatılacaklar Mı?

Geçtiğimiz aylarda yeni sosyal medya düzenlemesi getirilmişti. Ülkede günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışlı kaynaklı sosyal medya platformları, Türkiye’de temsilcilik açmaları şartı getirildi. Aksi takdirde cezalar yağacak.

 

Geçtiğimiz aylarda yeni sosyal medya düzenlemesi getirilmişti. Ülkede günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışlı kaynaklı sosyal medya platformları, Türkiye’de temsilcilik açmaları şartı getirildi. Aksi takdirde cezalar yağacak.

Türkiye’de alınan kararlarla birlikte sosyal medyada 100 binden fazla üyesi olan ve günlük 1 milyondan fazla girişin olduğu platformlar, Türkiye’de temsilcilik açması gerekecek. Aksi takdirde çeşitli yaptırımlara ve cezalara maruz kalacaklar. Gerekliklerin yerine getirilmemesi durumunda da Türkiye’den reklam alınmayacak ve bu kapsamda söz konusu şirketlere herhangi bir para transferi yapılmayacak.

Facebook, YouTube, Twitter, TikTok'a 10'ar milyon TL ceza

Söz konusu şirketlerin Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeleri durumunda kendileri için o güne kadar kesilen tüm paraların dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet bandı genişleyecek.

Facebook, Twitter, Instagram 30 Milyon Ceza!

Türkiye’de oldukça popüler olan ve sıklıkla kullanılan sosyal medya uygulamaları olan Twitter, Facebook ve Instagram’a geçtiğimiz aylarda 10’ar milyon ceza verilmişti. Bugün 2. kez ceza verildi ve 30 milyon daha ceza kesildi. BTK aldığı düzenlemeler gerekliklerini yerine getirmeyen söz konusu platformlar internet bandının daraltılmasıyla karşı karşıya kalabilecekler.

Facebook, Twitter, Tik Tok, YouTube'a 10 milyon TL'lik cezalar Kesildi

‘’Sosyal Medya Yasası’’ olarak nitelendirilen yeni gereklikler, 1 Ekimle birlikte yürürlüğe girmişti. Alınan kararlar neticesinde Türkiye, sosyal medya platformlarından 2 Kasım’a kadar ülkede temsilcilik açmasını talep etti. Düzenlenen yasada gereklikler bu şekilde olsa da dev platformlar Türkiye’de temsilcilik açmadı.

Bunları yapmayan ve Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen platformlar 10’ar milyon ceza verildi. Sonrasında ise 11 Aralık’a kadar ek süre verildi. Sosyal medya platformları da temsilcilik açmadılar. Türkiye ise 30’ar milyonluk cezayı bugün verdi. Önümüzdeki aylarda platformların hala temsilcilik açmamaları durumunda, internet bantları daraltılacak.

Bant Genişlikleri Daraltılırsa Giriş Sağlanamaz!

Sosyal medya uygulamalarının bant genişliklerinin daraltılması durumunda girişlerin sağlanabilmesi pek mümkün olmuyor. Bilindiği üzere BTK, her gün milyonlarca insanın girdiği uygulamaların bant genişliklerini daraltabilir. Böyle bir durumun olması durumunda, kullanıcılar hiçbir şekilde platformu giriş sağlayamayacak.

Önümüzdeki günlerde Twitter, Instagram ve Facebook Türkiye’de ofis açmaz ise bir bantları daraltılabilecek. Bunların yanı sıra Youtube, Türkiye’de ofis açmayı kabul etti ve gereklikleri yerine getirdi. Bu yüzden Youtube etkileyebilecek bir durum bulunmuyor. Fakat Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformların her an bant genişliğinin daraltılması mümkün görünüyor. Bant genişliğinin daraltılması durumunda da sitenin hızı yavaşlayacak. Örneğin bir giriş yapmanız bile onlarca dakikanızı alabilecek.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.