Twitter, Instagram ve Facebook Türkiye’de Engelleniyor Mu?

Twitter, Instagram ve Facebook Türkiye’de Engelleniyor Mu?

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yapan Doç. Hasan Sınar, Sosyal Medya Kanun’u üzerinden değerlendirme yaptı. Son olarak geçtiğimiz günlerde Twitter, Facebook ve Instagram’a 30 milyon lira ceza verilmişti.

 

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yapan Doç. Hasan Sınar, Sosyal Medya Kanun’u üzerinden değerlendirme yaptı. Son olarak geçtiğimiz günlerde Twitter, Facebook ve Instagram’a 30 milyon lira ceza verilmişti. Şimdi neler olacağı ise oldukça merak ediliyor.

Sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci açma zorunluğu uzun aylardır gündemde bulunuyor. İlk olarak konuşulan sonrasında da yasalaştırılan durum için birçok kişi sonucun neler olacağını merak ediyor. Sosyal Medya Yasası’nın devreye girmesiyle birlikte, Türkiye’de temsilcilik açmayan platformlar ilk 10 sonrasında ise 30 milyon TL ceza yapılacağı belirtilmişti. Sonrasında ise bant genişliği daraltılacak ve platformlar kullanılmaz hale gelecekti.

Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden birisi olan Altınbaş Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nde görev alan Hasan Sınar bu konu üzerine çeşitli değerlendirmelerde bulundu.  Öğretim üyesi olan Hasan Sınar, bu tarz yasaların her gün girdiğimiz Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlar için oldukça etkileyici olacağını belirtti. Doğrudan etkilenmenin söz konusu olması ise oldukça dezavantajlı bir durum olarak görülüyor.1-001.png

‘’Çok Ağır Ölçüsüz Yaptırım’’

Doç. Dr. Hasan Sınar, Türkiye’de temsilci açmak istemeyen Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlarına uygulanacak olan cezaların ve bant genişliğinin daraltılmasının son derece uygunsuz olacağını belirtti. Hasan Sınar, bu tarz yasaların Almanya gibi ülkelerde de bulunduğu fakat herhangi bir bant daraltma gibi yaptırımların söz konusu olmadığını sadece para cezasının verildiğini belirtti.

Sosyal Medya Kanunu’nun yaptırımları normalde 5 aşama üzerinden oluşuyor. İlk olarak para cezası veriliyor sonrasında reklam yasağı ve sonunda da bant daraltması yapılıyor. Hasan Sınar bu işlemlerin uygulanması ve bant daraltmasının gerçekleşmesi durumunda TikTok, Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformların kullanılamayacak hale geleceğini belirtiyor. Milyonlarca insanı doğrudan etkileyecek bir olay olduğunun altını çizdi.5a4f3a6a7af50714145111bc-001.jpg​​​​​​​

‘’Platformların Temsilcilik Açmamasının Sebepleri Var’’
Hasan Sınar, Instagram ve Twitter gibi Türkiye’de onlarca milyon üyeye sahip olan platformların ülkede temsilcilik açmamaları için birçok nedeni bulunuyor. Bu platformlar temel olarak bireylerin anonim olma haklarını koruyarak, herhangi bir veriyi hiçbir şekilde paylaşmıyor.

Öğretim görevlisi Hasan Sınar, bu iddiasının temelinde Twitter üzerinden kuruyor. Devleti eleştiren bir paylaşımda bulunan kişi kimliğinin bulunması için Twitter’ın açacağı temsilciye başvuru sağlayabilir. Temsilcilik ise bu bilgiyi yani bireyin anonim bilgilerini, devlet ile paylaşma durumunda kalacaktır. Bu tarz açığa çıkarmalarında bireylerin anonim olma haklarının elinden alındığının altı çiziliyor. Bunların yanı sıra bireylerin kendilerine otosansür getireceği de aşikar.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.