Twitter Görsel Kaliteyi Koruyacak

Twitter Görsel Kaliteyi Koruyacak

Sosyal medyanın görsel yönü ağır basan uygulaması Instagram. Her ne kadar Instagram bu konuda öne çıkıyor olsa da Twitter bu konuda adımlar atmaya başladı. Görsel paylaşımlarını öne çıkarmak isteyen Twitter, bu konuda önemli bir düzenleme yaptıklarını duyurdu. Buna göre artık Twitter üzerinden paylaşılan görseller için kalite korunacak.

Twitter Resim Sıkıştırma Sistemini Değiştiriyor

Eski sistemde JPEG formatında paylaşılan görseller %85’lik bir korumayla beraber JFIF kalitesine düşürüldüğünü görüyorduk. Yani görüntüler sıkıştırılırken aynı zamanda görüntülerin kalitesi de düşürülmüş oluyor. Bu yönde bir düzenleme yapan Twitter artık görsellerin kalitesini düşürmeyecek. 

En azından belli kısımlarda görsel kalitesinin düşmediğini göreceğiz. Küçük resimler ve pencere içerisinde kullanılan görseller yine boyuttan kazanmak adına sıkıştırılacak ve bu görsellerde yine kalite düşürülecek.

Twitter

Asıl değişiklik ise tam boyut görsellerinde olacak. Artık görseller tam boyut olarak sunulduğu zaman, herhangi bir sıkıştırma sunulmayacak. Bu da görüntünün kalitesinin bozulmadan korunmasını ve en iyi kalitede görüntülenmesini sağlayacak.

Fakat görsellerde yer alan EXIF bilgilerinin yine kaldırıldığını görmek mümkün olacak. Burada sınır ise 5 MB olacak. 5 MB boyutun üzerinde olan görsellerin yine sıkıştırılmaya devam edeceği söyleniyor. Fakat alınan bu kararın şimdilik bundan sonraki aşamada görsel kalitesinin korunması konusunda önemli bir adım atıldığını söylemek gerekiyor.      

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.