Türkiyenin İnternet Erişiminin 26. Yılı

Türkiyenin İnternet Erişiminin 26. Yılı

Türkiye ilk interneti ODTÜ sayesinde tanımıştır 1993 yılında. Hollanda için ilk denemelerde bulunulmuş ve daha sonrasında PTT’ye başvuru yapılarak internet bağlanmıştır. İlk kullanılan internet hızı ise 64 Kbps kapasiteli hat ile kullanıma başlanmıştır. ABD’de NSFNet (National Science Foundation Network)’e bağlanmıştır. İlk alınan isim ise TCP/IP protokolu üzerinden Türkiye’nin ilk bağlantısı gerçekleştirilmiştir bu sayede.

Dünyada ise 1966 yılında Roberts ARPANET ortaya bir fikir atmıştır ve bu fikir doğrultusun da 1969 yılında ilk ağ kurulmuştur ve bu ağ ismine ARPANET ağı denilmiştir. Kurulan bu ağ ilk olarak Los Angeles ve Santa Barbara’da ki California üniversiteleri, Stanford’ta ki SRI ve Utah üniversiteleri arasında kurulmuştur. Bu ağın internet hızı ise 50 Kbps’di.

Günümüzde İnternetin Önemi

Günümüzde internetin önemi çok fazla bir yer kaplamaktadır. Çünkü tüm resmi işlemler dahi internet ortamında neredeyse tamamı yapılabilmektedir. Sosyalleşmek dahi internet üzerinden uygulamalar kullanılarak yapılmaktadır. İnternetin çok büyük bir bilgi deposu olarak görmemiz çokta abartmış olmayız. Çünkü internet ortamında neredeyse aradığınız her bilgiyi bulabilmektesiniz. Ancak bu kadar bilgi arasında en büyük sorunlardan birisi de kötü niyetli insanların oluşturduğu insanları kötü yollara sevk edecek seviyede bilgi akışı sağladığı ortamlarda mevcut ne yazık ki. Bir diğer sorunlu alan ise bilgi kirliliğidir. Ancak bu bilgi kirlilikleri olmasına rağmen hala çok değerli ve önemli bir yere sahiptir.

Türkiye’nin İnternet Kullanımı

Türkiye de internet kullanımı geç tanışan bir ülke için hızla kılcal bölgelere kadar ulaşmış sayabiliriz çünkü şuan da Türkiye de yaşayan insanların %84’dü aktif bir şekilde internet kullanmaktadır. Küresel çaptaki Dijital Raporlarda ki verilere göre Türkiye her yıl 1 milyon insanın internet kullanımına eklendiğini göstermektedir. Bunun teyiti de kendi çevremize bakarak teyzelerimizin, halalarımızın ve hatta büyükbabalarımız ve anneanne – babaannelerimiz dahi kullanmaktadırlar.

Bu kullanım artışında ise cep telefonları büyük katkı sağladıkları göze çarpmaktadır. Çünkü şuan da bireysel internet kullanımının büyük bir bölümünü cep telefonları üzerinden gerçekleştirmekteyiz.

Millenicom Pazarlama Müdürü Alper Karaer’in açıklamalarına baktığımız da televizyon içeriklerinin dahi %43’ünü internet ortamında izlendiğini açıkladı ve bir başka dikkat çekici nokta aslında pekte şaşılmayacak bir durum olan sosyal medya durumu. En fazla aktif olarak kullanılan uygulama Youtube en düşük uygulama ise Facebook olduğunu aktarmıştır.

Türkiye’nin internet ile tanışmış olduğu bu 26. Yıl ilerleyen dönemler de halkın %100’ü tarafından kullanılma potansiyelinin artarak devam ettiği göstermektedir. Önümüzdeki yıllarda nasıl bir yüzde ile karşılaşacağımızı alacağımız verilerle görebileceğiz.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.