İnternet
Trend

TikTok Sunucuları için Yeni Bir Karar Aldı

TikTok Avrupa'ya yeni bir veri merkezi açmaya karar verdi. TikTok veri merkezinin kurulmasının ana nedeni ne?

Satıldı mı satılacak mı konuları ile anılan TikTok, teknoloji devlerinin Çin ve Çin uygulamalarına aldığı tavra karşılık yeni yatırım adımları atmaya devam ediyor. Yeni haberlere göre platform, yeni veri merkezleri için faaliyetlere başlayacak.

Yeni veri merkezlerinde hedef ise Avrupa olarak gözüküyor. Avrupa birliğinin veriler konusunda sıkı kararlar alması ve kullanıcı verilerinin başka ülkelerde depolanmasına izin vermemesi üzerine harekete geçen TikTok, AB şartlarına tam olarak uymaya çalışacak.

TikTok Avrupa’ya Sunucuları Açacak

Uygulamanın yetkilileri tarafından verilen karara göre, uygulama Avrupa Veri Merkezi oluşturacak. Avrupa’da bulunan kullanıcıların tüm faaliyetleri ve verilerinin depolanması işlemini bu kısım üstlenecek. Yani Avrupa’nın kullanıcıları Avrupa’da bulunan sunucular üzerinden uygulamayı kullanacak.

Bu AB tarafından da benimsenen bir karardı. Öyle ki Avrupa Birliği de sosyal medya uygulamalarının kullanıcı verilerini, merkezlerine göre saklamalarını istiyor. İsteniyor ki Avrupa’da bulunan kullanıcıların verileri de Avrupa içerisinde saklansın.

tiktok-veri-merkezi.jpg

TikTok, Avrupa Veri Merkezi kararını açıklamakla, istenene ulaşmış gibi gözüküyor. İlk veri merkezini İrlanda’da kuracağını açıklayan sosyal medya devinin bunun için ayıracağı bütçe ise milyon euro olacak.

2022 yılının ilk aylarında kullanıma açılması beklenen veri merkezinin işleri biraz daha karmaşık bir hale getirdiği de kesin. Çünkü belki de şu an TikTok satın alma süreci başladı ve platform Microsoft’un eline geçecek.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu