TikTok, ABD'ye Dava Açıyor

TikTok, ABD'ye Dava Açıyor

TikTok, ABD tarafından alınan karara karşı dava yoluna başvurmaya hazırlanıyor. TikTok hakkını mahkemede arayacak gibi gözüküyor.

ABD Başkanı Trump, Çin'in sosyal medya uygulaması olan TikTok için önemli adımlar atmış ve uygulamanın yasaklanmasını gündeme getirmişti.

Uygulamaya karşı o kadar ön yargı vardı ki bunun için resmi kararlar bile alındı. Trump, veri gizliliğini ihlal ettiği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle uygulamayı ve uygulamanın sahibi olan ByteDance firmasını ABD genelinde yasaklayacaklarını söylemişti. Tek çaresinin ABD'li bir firmaya satılması olduğu söylenen TikTok, bu kez karşı bir atağa geçmeye hazırlandıklarını açıkladı.

TikTok Dava Açmaya Hazırlanıyor

Alınan kararlar ve imzalanan kararnamelere karşı yapabilecekleri tek şeyin yasal yollara başvurmak olduğunu belirten ByteDance, alınan kararların gerçeği yansıtmadığını ve iddiaların yalan olduğunu belirterek dava açacağını söyledi.

Cnet tarafından elde edilen bilgilerde dava niteliği konusunda kesin konuşma yapılmadığını da gördük. Yani nerede ve ne şekilde, tam olarak gerekçenin ne tutulacağı konusunda bir bilgi paylaşımı yapılmış değil. Bunlar davanın açılmasından sonraki sürecin konuları gibi gözüküyor.

tiktok-2.jpg

Bu arada farklı bir gelişme de yaşanabilir. Tüm dava süreçleri ve TikTok itirazları bir yana, uygulamanın Microsoft ya da Oracle gibi devlere satışı gerçekleştirilebilir. Satış ihtimali devam ediyor çünkü görüşmeler devam etmekte.

Satış gerçekleşmez, bunun yanında davadan da bir sonuç çıkmazsa o zaman ABD yönetiminin aldığı kararlar geçerli olacak ve TikTok ilk etapta hiçbir ABD firmasıyla iş yapamayacak. Sonrasında da yasaklama kararı gelecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.