Port Nedir? Port Bilgisayar Kullanıcılarının Ne İşe Yarar?

Port Nedir? Port Bilgisayar Kullanıcılarının Ne İşe Yarar?

Her bilgisayar kullanıcısının duymuş olduğu bu kelime bilgisayar ağları için kullanılan çok önemli köprü olarak bilinir.

Her bilgisayar kullanıcısının duymuş olduğu bu kelime bilgisayar ağları için kullanılan çok önemli köprü olarak bilinir. Ayrıca port iki adet protokolü bünyesinde barındırır. Bunlara verilen isim ise “UDP” ve “TCP” şeklindedir. Teknik bakımdan pek çok farklı alanda kullanımı olan bu sistemin en yaygın olduğu yer ise bilgisayar ağıdır. Daha yakından bakarsak port ne demek? Kullanıcıların ne işe yararlar? Kontrol edelim.
 
Port Sistemi Nedir?

Bütün bilgisayar sistemlerinin birbirleriyle iletişim sağlayabilmeleri adına IP adresleri vardır. Bu adresler, portlara bölündükten sonra sanal veri yolu gerçekleştirirler. Bilgisayar ağlarında köprü olarak bilinen bu sistemler bilgisayarların arasında olan veri alışverişinin önemli bir unsurudur.
Port veri alışverişini çeşitli numaraları vasıtasıyla yaparken aynı esnada pek çok işlemin yapılması adına 0 rakamından başlayıp 65535 rakamına kadar değerlere bölünme yaşar. Bu noktada ise portlar bahsettiğimi protokollere bölünerek 2 tip haline gelirler.

UDP Nedir?

Esas anlamda TCP alternatifi olarak açıklanabilir. Fakat bu protokol açısından daha hızlı bir sistemdir. Video ile ses gönderme işleminde kullanılır. Diğerinden daha çok hızlı olması nedenine bakıldığında TCP’nin kimlik doğrulamasından ve veri bütünlüğünden sorumlu olması göze çarpıyor.
Bu protokol diğerine nazaran veri güvenliği ve bütünlüğü konusunda sorumlu olmamaktadır. Böylece UDP’nin diğerine göre biraz daha düşük güvenilirliği olması anlamını taşır. TCP veri paketlerini sırasıyla gönderme işlemini yaparken, UDP paket gönderim tekniği akış sistemi ile gönderim yapmaktadır.
 
TCP Nedir?

TCP Port nedir? Diye düşünenler için söylemek gerekirse, bu sistemin ABD Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan önemli bir protokol olduğunu açıklayabiliriz. Bütün bilgisayarlar arasında olan ana iletişimin problem yaşanmadan gerçekleştirilmesini üstlenen bu protokol, veri alışverişi açısından veri bütünlüğünü sağlıyor. 
Üstelik kimlik doğrulama işlemini de gerçekleştiriyor. Ayrıca bu protokolün bir diğer üretilme nedeni ise, bilgisayarlar arasında gerçekleşen iletişim kayıplarının önüne geçilmesidir. Bunun yanı sıra şuan kullanılan TELNET, POP3, HTTP, FTP, SSH, HTTPS ve SMTP gibi bilinen protokollerin veri alışverişlerini kendisi gerçekleştiriyor. 

Port Sistemi Kullanıcıların Ne İşine Yarıyor?

Port sisteminin ana görevi veri alışverişini sağlamasıdır. Bünyesinde ise numara grubunu barındırıyor. Tüm bilgisayarlar IP adresine sahip olduğu gibi bu adresler de portlara bölünürler. Bu durum ise IP adreslerinin aynı esnada birden daha fazla amaçla veri alışverişi gerçekleştirmesine destek olmaktadır.
Bilgisayarda olan programlar belirli bir numaradaki portlardan faydalanırlar. Böylece tüm kullanıcıların herhangi bir siteye ziyaretinde aynı esnada e-postayı kontrol etmesine yol açar. 

Port ve IP Adresi İlişkisi Nasıldır?

Bahsetmiş olduğumuz veri alışverişinin fiziksel ve sanal şeklinde olan tüm süreci portlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Fiziksel olan portlar için örnek verilmesi gerekirse eğer, bilgisayar üzerinden bulunan bütün fiziksel donanım girişleri olarak belirtilebilir. IP adresi ile portun ilişki durumu, A bölgesi ve B bölgesinin mesafeyle olan durumu gibidir. Port, IP adresleri arasında kapı rolünü üstlenir. 
 
Port Yönlendirme İşlemi Nedir?

Portun yönlendirilmesi işlemi, cihazın IP bölümünde bulunan ver alışverişinin durdurulması veya farklı tarafa yönlendirilmesidir. Yönlendirme, IP adresinin korunması açısından da son derece güvenli bir tekniktir. Değişim amaçlar için kullanımı gerçekleşen yönlendirme işleminin ise birçok türü bulunuyor.

Port Yönlendirme İşleminin Türleri Nelerdir?

Port yönlendirme işlemlerinin birçok türü bulunuyor. Bu türler ise şu şekilde sıralanabilir:

•    Uzak Yönlendirme.
•    Yerel Yönlendirme.
•    Dinamik Yönlendirme.

Sizler için bu yönlendirmelerin ne olduğu konusunda detaylı bilgileri sunacağız.
Uzak Port Yönlendirme İşlemi Nedir?
Uzaktan olan herhangi bir sunucuda yer alan herkesin sadece bir TCP’ye bağlanması olanağını sunan yönlendirme türüdür. Herhangi bir Web sunucusu için uzaktan bağlantıyı sağlama konusunda oldukça önem taşıyan bir sistem olmaktadır.

Yerel Port Yönlendirme İşlemi Nedir?

Oldukça fazla kullanım karakterine sahiplik eden bu yönlendirme işlemi, tüm kullanıcılar adına en güvenilir yönlendirme tekniğini bünyesinde barındırıyor. Bu yönlendirme, güvenilir bir tünel şeklinde de açıklanabilir. Kullanıcılar bu port tünelini kullandıktan sonra yasaklı olan internet sayfalarını kolayca açabilirler.

Dinamik Port Yönlendirme İşlemi Nedir?

Yerel yönlendirmenin tam tersi olarak tercih açısından oldukça azdır. Bu yönlendirme işlemi, güvenlik bölümünü aşmanın farklı bir yoludur. Herhangi bir aracı etiketi üzerinden çalışan bu yönlendirme işlemi, bütün herkese açık olan bir ağdaki kullanıcıların güvenliklerini sağlaması için kullanılır.
 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.