Outlook.com Kullanıcılarına Güvenlik İhlali Uyarısı

Outlook.com Kullanıcılarına Güvenlik İhlali Uyarısı

Microsoft’un mail servisi olarak bilinen Outlook.com için önemli bir güvenlik açığı gündeme geldi. Yazılım devi Microsoft tarafından yapılan açıklama sonrasında ortaya çıkan güvenlik açığı, Outlook.com kullanıcılarının verilerinin gizlilik ihlali durumuyla başka kullanıcıların eline geçtiğini gösteriyor. Hemen Microsoft tarafından yapılan açıklamayla beraber konunun detaylarına geçelim.

Outlook.com Güvenlik ihlali

Microsoft’un Outlook.com kullanıcılarına gönderdiği mesajlar sonucunda ortaya çıkan gelişmelere göre uzunca bir süre güvenlik ihlalleri gündeme geldi. Sistem üzerinde yer alan bir açık nedeniyle, bazı kullanıcıların kimlik bilgilerine erişim sağlandı.

Kimlik bilgilerine erişim sağlanan kullanıcıların, e posta adreslerine, klasör isimlerine, e posta konu, kişi ve satılarına, iletişime geçilen e posta adreslerine erişim sağlanabiliyor. Fakat her ne kadar bu bilgiler elde edilebiliyor olsa da güvenlik açığından etkilenen kullanıcıların mail içeriklerine erişilemediği de söyleniyor.

Yani sadece genel mail bilgileri ve iletişime geçilen kullanıcıların bilgileri ele geçirilmiş gibi gözüküyor. E posta içeriklerinin ve eklerinin görüntülenmediğini ve açığın bu kısımları etkilemediğini de bir kez daha hatırlatalım.

Outlook.com

Bir destek görevlisinin kimlik bilgilerinin ihlal edildiğinin fark edilmesi üzerine ortaya çıkan güvenlik açığıyla ilgili olarak Outlook.com kullanıcılarının da uyarıldığı söyleniyor.

Kullanıcılara bu konuda gönderilen uyarı mesajlarında ise, “ Verilerimiz, hesapla ilgili bilgilerin görüntülenebildiğini göstermekte. Ancak Microsoft’un bu bilgilerin nasıl kullanıldığını bilmediğini ve neden görüntülendiğini bilmediğini belirtelim.”

Gönderilen bu mesajla beraber kullanıcıların Outlook.com giriş bilgilerini de değiştirmesi isteniyor. Fakat giriş bilgilerinin hackerların eline geçmediği konusunda da bilgi verildiğini ekleyelim. Bilgilere göre açık, şifreleri ve giriş kullanıcı adlarını ortaya çıkarmıyor. Yine de Microsoft kullanıcıların şifrelerini değiştirmesini tavsiye ediyor.

Bunun bir önlem olarak sunulduğunu belirtelim. 1 Ocak ile 28 Mart 2019 tarihleri arasında öne çıktığı belirtilen sistem açığının tamamen kapatıldığını da ekleyelim. Bundan sonraki süreç için kullanıcıların rahat olabileceği belirtiliyor. Fakat etkilenen kullanıcıların sayısı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Muhtemelen 1 Ocak tarihinden sonra üye olmuş olan kullanıcılar için güvenlik açığı gündeme geldi. Fakat dediğimiz gibi etkilenen kullanıcı sayısı açıklanmadı.    

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.