Microsoft, Adobe Flash Çağrısını Yineledi

Microsoft, Adobe Flash Çağrısını Yineledi

Microsoft, Adobe Flash desteğini tamamen sonlandıracağını doğruladı. Artı Microsoft tarayıcı kullananlar uyarılarla karşı karşıya kalacak.

Bir dönemin en aranan teknolojilerinden biri olsa da zaman Adobe Flash teknolojisine yaramadı. Söz konusu teknoloji Flash oyunlarla tarayıcı dünyasında hayatımıza girmişti ama bir süre sonra kullanılmayan bir teknoloji olarak anılmaya başladı.

Başta Adobe tarafından desteğinin kesileceği açıklanmasının ardından internet devleri de bir bir Adobe Flash desteğine son vereceklerini duyurmuşlardı. Buna tek direnen ise Microsoft olmuştu.

Uzun süre Edge tarayıcılarda desteğine devam etme kararı alan Microsoft, Adobe açıklamaları ve bu teknolojinin kullanımının daha da gereksizleşmesi sonrasında geri adım atmıştı. Firma desteğin kesileceğini duyurmuştu.

Microsoft, Adobe Flash Desteği için Son Dönem

Alınan kararların arkasından durulması konusunda önemli olacak bir adım daha atan Microsoft, Adobe Flash desteğinin kesileceği konusunda kullanıcılarına son bir uyarıda bulundu. Edge tarayıcısını kullananlara uyarılarda bulunan firma, bunun için yeni bir öneri sistemine de geçiş yapıyor.

Yeni öneri sisteminin işleyişi de oldukça basit. Bundan böyle Internet Explorer 11 ya da yeni Edge tarayıcıya girdiğiniz zaman Adobe eklentisinin kaldırılması için güncelleme yapmanız istenecek. Eğer güncelleme yapacak olursanız, direkt olarak Flash desteği de son bulmuş olacak.

microsoft-adobe-flash.jpeg

Bir uyarı olarak gösterilen bu kısım sürekli olarak kullanıcılara hatırlatılacak. Ama işin arka planında çalışma biraz daha farklı olacak. 2021 yılının yaz dönemine kadar yani bundan 1 yıl sonrasına kadar tüm API dosyalarının kaldırılması, Adobe Flash hakkında hiçbir şeyin kalmaması sağlanacak.

Google, Opera falan derken şimdi de Microsoft için bu kararın alınmış olması, artık Flash döneminin fiilen de bittiği anlamına geliyor. Bir dönem kapanıp yeni bir dönem açılmış oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.