İnternet Nasıl Güçlendirilir?

İnternet Nasıl Güçlendirilir?

Modern çağın kullanıcılara getirdiği en büyük sıkıntılardan bir tanesi de, internet bağlantısıdır.

Modern çağın kullanıcılara getirdiği en büyük sıkıntılardan bir tanesi de, internet bağlantısıdır. Genel olarak sorunların başında modemin yetersiz kaldığı, duvarların çok kalın olduğu, buzdolaplarının kablosuz ağ sinyallerini çaldığı söylenerek internetin yavaşladığı belirtilir.

Sonuç olarak kullanıcıların kaliteli bir internet bağlantısına sahip olması olanaksız bir hale gelir. Bağlantıların zayıf olmasından dolayı dikkat etmeniz ve kontrol etmeniz gereken bazı aşamalar bulunur. Bunlardan bazıları; Modem lokasyonu, modemin bulunduğu ortamdaki diğer elektronik eşyaların varlığı, route.

İnternet Bağlantı Noktalarınız İçin Doğru Kanalları Bulmalısınız!

Router adı altında bilinen cihazlar birden on bire kadar farklı kanallarda kablosuz internet ağını yayabilirler. Kullanılan kanalları değiştirerek, bağlantı kalitenizi arttırabilirsiniz. Örnek olarak civarda veya  komşunuzda kullanılan Router işlemleriyle aynı kanallardan yayın sağlamanız, bağlantı kalitenizi hemen düşürebilir.

Modem Çevresinde Yer Alan Diğer Elektronik Eşyalar

Bebek telsizleri, telsiz telefonlar, mikrodalga fırınları, otoparkların kumandaları, buzdolabı, televizyon kumandaları ve diğer elektronik eşyalar kablosuz ağların çekmek sureti ile veya kendi yaydıkları dalgalar ile kablosuz internet ağını bloke edebileceklerinden dolayı sizin bulunduğunuz ortamdaki internet bağlantınızın kalitesini aşağı çekerek bağlantı hızınızı düşürebilir.

Bu nedenle bu kadar çok elektronik eşyaları modem cihazlarınıza yakın bir bölgede tutmayarak bağlantı hızınızın biraz daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Modemin Bulunduğu Ortam

Evinizin belli bölgelerinden modem çok daha fazla sinyal verebilir. Bunu tüm odalarda ve ortamlarda deneyerek en iyi sinyalin verildiği bölüme modemi konumlandırarak İnternet hızınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Geniş bir oda içerisinde wifi sinyalleriniz çok daha iyi çekecektir.

Aksi taktirde kalın duvarların ve kolonların bulunduğu bir ortam da modem yer alıyorsa diğer odalardan sinyallerin çekilmesi zorlanacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da modemin antenlerinin durduğu yönlerdir. Anteni hangi yöne çevirirseniz sinyal o yöne doğru gidecektir. 

Alüminyum Folyo Malzemesi İle Boşa Giden Sinyalleri Değerlendirin

Modeminizin arka bölümüne alüminyum folyo koyarak, boşa gitmekte olan sinyalleri değerlendire bilirsiniz. Alüminyum folyo malzemeleri, metalik yüzeyleri bulunduğu için modem içerisinden çıkan sinyalleri etrafına yansıtır.

Bu işlemi gerçekleştirmeniz sinyal seviyesini güçlendirdiği gibi, folyoyu istediğiniz tarafa doğru çevirme işlemini yaptığınızda, ihtiyacınız olan alanlara doğru ağınızı kolaylıkla yayabilirsiniz. Burada kısaca anlatmak gerekirse modem tekne yerine, folyo ise bir yelken yerine geçerek işlev sağlar. 

Modem de Çözülemeyen Sorunlar

Eğer ki modeminizde yukarıdaki anlatılan işlemleri denemenize rağmen hala bir sinyal çekme sorunu yaşıyorsanız, modemi aldığınız firmanın müşteri temsilcilerine bağlanarak yaşadığınız sorunu anlatıp, karşı taraftan gelen komutları tek tek yerine getirerek olası sorunlarınıza çözebilirsiniz.

Teknik olarak her hangi bir bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Firmaların müşteri temsilcileri akıcı bir dilde anlayacağınız şekilde sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır. Sizin burada tek yapmanız gereken karşı tarafı iyi dinleyip adımları teker teker yerine getirmeniz olacaktır.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.