İnternet Explorer Güvenlik Açığı

İnternet Explorer Güvenlik Açığı

İnternet Explorer bir internet tarayıcı uygulamasıdır. Microsoft’un bir uygulamasıdır aynı zaman da ancak pek bir popülasyonu yok. Çünkü kendi alanın da bulunan diğer uygulamalara göre daha yavaş, bu özelliğinden dolayı günümüz hız delisi insan kitlelerinden dolayı büyük bir eksi yön olarak görülmektedir, kullanıcılar tarafından. İnternet explorer’in en büyük eksi yanlarından birisi de rakiplere göre daha geç sürümler yayınlaması ve bu da haliyle rakiplere karşı daha düşük özelliklerle hizmet vermesinden dolayı kullanıcıları gün geçtikçe düşmektedir.

Microsoft Windows 95 Yılında ilk olarak kullanıma sunmuştur. Windows işletim sistemleri ile beraber kullanıcılara bu uygulamayı da beraber yüklemektedir. Bu pazarlama yöntemi internet Explorer’ın hala da günümüzde ayakta durabilmesinin belki de tek sebebi bu olabilir. Windows işletim sistemleri oldukça yaygın bir işletim sistemidir. Neredeyse üretilen tüm bilgisayarlara işlemci olarak Windows işlemci yüklenmektedir. Belki de internet Explorer sadece Windows’un bu gücüne güvenmekte olabilir.

İnternet Explorer Güvenlik Açığı

Güvenlik araştırmacısı olan John Page, internet explorer’ın açıklarının olduğuna dair açıklama yapmıştır. Bu açıklar tarayıcı da bulunan MHT dosyaların da yama yapılmadığından dolayı bu açıktan bilgilerin başkalarının eline geçebileceğini aktardı. Bu açığın büyük bir risk doğurmaktadır, çünkü hacker bu açıktan faydalanarak yapılan işlemleri izleyebilme ve bu uygulamayı kullananların bilgisayarlarında ki dosyalara erişebilmektedirler.

Bu açıktan korunmanız için explorerı açmamanız yeterli değildir. Bir sohbet veya mail yolu ile size ulaşabilecek bildirimleri açmanız yeterli olacaktır. Bu güvenlik açığı ise bir çok Windows işletim sistemini etkilemektedir. Bunlar Windows 7 Windows 10 ve Windows Server 12 R2’dir.

Bu çapta büyük bir riskin oluşması büyük yankı uyandırmıştır ancak Page’nin Windows’a yapmış olduğu uyarılara rağmen Windows gelecekte bunların düzeltilebileceği gibi saçma bir karşılıkta bulunmuştur. John Page de kendisine verilen bu karşılıktan dolayı kamuoyuna açıklama gereği duymuştur. Bu duyurudan hemen sonra internet Explorer zaten çok kötü olan unvanının neredeyse tamamen yıkılma noktasına gelmesine rağmen ilk yapılan uyarı da pek dikkate almaması da çok şaşırtıcıdır. Bu kadar rahat olmalarının sebebi nedir bilinmez.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.