İnternet Bağımlılarının Ruhsal Hastalıkları Var!

İnternet Bağımlılarının Ruhsal Hastalıkları Var!

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt; yaptığı açıklamada, son yıllarda yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olan teknolojik gelişmelere bağlı olarak bilgisayar ve internet kullanımın her yaştan bireyin hayatında önemli yer tuttuğunu ifade etti. 

Her tür bilgiye kolay ve hızlı erişimin sağlanması başta olmak üzere internet ve bilgisayar kullanımının birçok alanda ciddi faydalar sağladığını dile getiren Prof. Dr. Ali Bozkurt, süreç içerisinde internet ve bilgisayar kullanımının ihtiyaçlar dışında  kullanımın ortaya çıkmaya başladığını ifadelerine ekledi.

"DSM'nin adlı derginin son baskısında, aşırı kafein kullanımının, kalıcı yas tutmanın da aralarında bulunduğu ve daha ileri çalışmalar gerektiren ruhsal hastalıklar bölümünde artık internet bağımlılığının da yer aldığını belirtti.

‘Kişilerin İlgi Alanları Belirleyici Oluyor.’

Tüm bağımlılık türlerinde ortaya çıkan belirtilere benzer durumların görüldüğünün tespit edildiğini ifade Bozkurt, Bilgisayar ve internet bağımlılığında da bağımlı kişilerin, bu kişilerin internet ve bilgisayarla aşırı derecede ilgilendiğini ve bu durumun farkında olmadıklarını vurguladı. 

 Bozkurt’a göre gözlemlenen belirtiler arasında bağımlı kişilerde internette ulaşamadıklarında kalındığında çabuk öfkelenme, mutsuzluk, huzursuzluk ve kaygı gibi yoksunluk olarak ifade edilebilecek belirtiler gözlemleniyor. 

''İletişimi Ve Sosyalliği Azaltıyor.’’

Bozkurt, farklı bağımlılıkları olan kişilerin, diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi internet bağımlılığına da daha eğilimlerinin olduğunu belirtti. Bilgisayar ve internet bağımlılığı için belli bir yaş grubu olmadığınızda belirten Bozkurt bu bağımlılığın her yaş grubunu hedef aldığını sözlerine ekledi

‘’İnternet Bağımlılığı Sadece Ruhsal Değil Fiziksel Zararlarda Veriyor!’’

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt İnternet ve bilgisayar bağımlılığının belirtilerini ise huzursuzluk, suçluluk duyguları, yalnızlık hissi, korku, anksiyete, duygusal dalgalanmalar, depresyon,  yerinde duramama ,mutsuzluk, belirtiler olarak sıraladı. Özellikle çocuklarda ve ergenlerde oluşabilecek bağımlılığın önlenmesi konusunda anne ve babalara, öğretmenlere çok fazla görev düştüğünü belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.