İnternet Alışverişlerinde Köklü Değişik! Eskisi Gibi Alışveriş Yapamayacaksınız!

İnternet Alışverişlerinde Köklü Değişik! Eskisi Gibi Alışveriş Yapamayacaksınız!

Son dönemlerde büyük bir artış içerisinde olan e- ticaret alanına Ticaret Bakanlığı el attı. Bakanlığın aldığı kararlarla birlikte dijital ortamda çeşitli satış yapan kişilerin sorumlukları artacak.

 

Son dönemlerde oldukça fazla artan e- ticaret alışverişleri için Ticaret Bakanlığı atağa geçti. Çevrimiçi ortamda yapılan alışverişlerle birlikte yeni düzenlemelerin getirilmesi hesaplanıyor. Yapılacak olan yasa telefon, mail veya dijital gibi alanlarda satış yapanların yükümlüğünü artıracak.

Son dönemlerde büyük bir artış içerisinde olan e- ticaret alanına Ticaret Bakanlığı el attı. Bakanlığın aldığı kararlarla birlikte dijital ortamda çeşitli satış yapan kişilerin sorumlukları artacak. Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul’un ele aldığı bu habere göre uzaktan satış yapan her üreticilerini yeni yükümlükleri getirilecek, çevrimiçi satış platformlarının da yükleri azaltılacak.
0-mqs1k4dcr5ucuifv.jpg

Ticaret Bakanlığın aldığı en etkileyici kararlardan birisi de satış yapan üreticilerin bir müşteri temsilcisi atayıp kargolara bu temsilcinin iletişim bilgilerini yazması gerekecek. Üretilen ürünlerin satıldığı platformlar ise ürünlerin güvenli olup olmadığını araştıracak. Bilindiği üzere ticaret oldukça iş kollarına bölünebilmektedir. İnternetten sipariş ettiğini bir bardak birçok kişinin elinden geçmektedir. Buna göre aşağıdaki alanların sorumlukları artacak:

Üreticiler İçin Yapılan Değişiklikler

Ticaret Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği bu yeni yasayla birlikte üreticiler için düzenlemeler yapıldı. Genel olarak üreticilerin yeni sorumlukları şu şekilde olacak:

  • Uzaktan satış yapan tüm üreticiler, kendileri için ​​​​​​​müşteri temsilcisi belirleyip atayacak ve kargo şirketine müşteri temsilcisinin bilgilerini verecek.
  • Yetkili olan temsilci, talepler çerçevesinde ürünün uygunluğunu gösteren tüm bilgileri, belgeleri denetim kuruluşlarına sunacak.
  • Müşteri temsilcisinin isim, unvan, adres ve tüm iletişim bilgileri gönderilen ürünün ambalajında veya kolinin içerisinde gönderilecek.​​​​​​​​​​​​​​e-ticaret-yasa-e1414144854201.webp​​​​​​​

E- Ticaret Siteleri İçin​​​​​​​ Yapılan Değişikler

Türkiye’de yavaş yavaş oturmaya başlayan e- ticaret dünyasında platformların sorumlukları oldukça yüksekti. Ticaret Bakanlığı’nın aldığı kararlarla birlikte sorumlukları biraz daha azalacak. Genel olarak e- ticaret sitelerinin değişiklikleri şu şekilde olacaktır:

  • E- ticaret siteleri (n11, Trendyol, Hepsiburada vb.) platform üzerindne yapılan satışları kontrolünü sağlamak, ürünlerin güvenli ve teknik düzenlemeye uygun olup ​​​​​​​olmadığı kendilerinin sorumluğunda olmayacak.
  • Alınan kararların ihlali ve art niyeti kullanımı gibi durumlarda bakanlık veya yetkili kuruluşlarca engellenebilecektir.
  • Satış için olan aracı platformlar, satış sırasında uygun bir ürün tespit etmesi durumunda içeriğe ulaşımı kendileri de engelleyebilme hakkına sahip olacak.internettensatisyapansiteler.png​​​​​​​

Türkçe Hizmet

Platformlardaki yapılan değişiklikte ilk dikkatleri çeken noktalardan birisi de Türkçe hizmet sağlanması oldu. Ticaret Bakanlığı bu duruma da el atarak kullanım olanaklarını genişletti. Genel olarak hizmetler şu şekilde olacak:

  • Türkçe hizmet, TL gibi Türkiye’nin para birimiyle fiyatlandırma yapan, TL ile ödeme alan ve Türkiye içindeki tüketicilere sevkiyat yapan platformların hepsi yapılan düzenlemelere tabii olacak.
  • Bu çerçevede dijital satış yapan şirketin, Türkiye’de temsilcisi bulunmuyorsa, yerleşik bir hizmet sağlayıcısı olması talep edilecek. Yabancı şirketlerde bu kurallara tabi olacak.

Genel olarak Türkçe hizmet desteğindeki ve detaylarındaki düzenlemede bu şekilde. Dijital dünyanın hızlı bir büyüme içerisinde olmasından kaynaklı alınan bu kararlar ihtiyaç vardı.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.