İnternet
Trend

Instagram Reels Yayınlandı – TikTok’a Yeni Rakip

Instagram Reels özelliği yayınlandı. TikTok'un özelliğini kopyalayan Instagram, yeni özellikle nasıl bir kullanım sunacak?

ABD topyekün TikTok uygulamasına savaş açmış durumda. Trump açıklamalarıyla uygulamanın engellemesi durumu ortaya çıktı. Ardından satın alma durumu ortaya çıktı. Zaten nasıl bir döneme gireceği bilinmeyen TikTok’a bir darbe de yakın rakibi Instagram tarafından geldi.

Instagram Reels adı verilen yeni bir özellik yayınlandı ve bu özellikle beraber TikTok adeta kopyalanmış ve küçük bir bölüm olarak Instagram içerisine eklenmiş oldu. Yeni özelliğin neredeyse hiçbir farkı yok. TikTok Instagram gibi bir dev karşısında tutunamayacak olursa, ki durum onu gösteriyor dengeler değişebilir.

Instagram Reels Neler Sunuyor?

Yeni özellik sayesinde tıpkı TikTok uygulamasında olduğu gibi saniyelik kısa videolar çekiyor ve bu videoları paylaşıyorsunuz. Çektiğiniz videoları ister, hikaye olarak ekleyeceksiniz isterseniz de çektiğiniz gönderileri direkt normal paylaşım olarak ekleyebileceksiniz.

Burada herhangi bir sınırlama yok. Hatta bu yeni çekilen videolara etkileşimi arttırmak için Keşfet bölümüne de yeni özellik için bir alan açılacak ve kullanıcılar çekilmiş olan videoları bu bölümde takip edebilecekler.

instagram-reels.jpg

Üstelik oluşturulan gönderilere müzik eklemek için Instagram’ın müzik kütüphanesini kullanmak mümkün olacak. Ek olarak videolar arasındaki sahne geçişlerini düzenlemek için özel bir araç sunulacak ve sahne geçişleri de kolayca sağlanabilecek.

Hem iOS hem de Android için yayınlanan özelliğin dağıtıma çoktan geçildi bile. Yani artık beta testleri falan da yok. Instagram Reels ile resmi olarak TikTok – Instagram savaşı başlamış oldu.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu