Hükümetlerin İnternet Kesintisi 8 Milyar Dolara Mal Oldu

Hükümetlerin İnternet Kesintisi 8 Milyar Dolara Mal Oldu

2019'da hükümetlerin internette 18.000 saatten fazla kesinti yapması 8 milyar dolardan fazlasına mal oldu. İnternette en çok kesinti yapan ülkeler Hindistan, Çad ve Myanmar olurken Irak kesintilerden mali olarak en çok etkilenen ülke oldu. Toplamda 2.3 milyar dolar kaybeden Irak, halkın internete erişimini 263 saat kesti. Hindistan'da toplam maliyet ise 1.3 milyar dolar oldu.

Gelen raporda 122 ülkedeki kısmi ve toplam internet kesintileri incelendi. Araştırma, internet özgürlüğü gözlemcisi olarak bilinen Netblocks'un İnternet Topluluğu tarafından yapılan çalışmalara dayanırken Top 10VPN tarafından yayınlandı.

Kesintiler Ekonomiyi Etkiliyor

Top 10VPN araştırmacıları Samuel Woodhams ve Simon Migliana yaptıkları açıklamada kesintilerin hem kayıtlı hem kayıt dışı ekonomiyi etkilediğini yazdı. Yazının tamamı ise şu şekilde: ''Ekonomik açıdan, aksaklıklar sadece kayıtlı ekonomiyi değil, aynı zamanda özellikle daha az gelişmiş ülkelerde kayıt dışı ekonomiyi de etkiliyor. Yatırımcı güveni ve gelişmesini kötü etkileyen kalkınma ile ilgili de hasarlar oluşabiliyor.''

Hükümetler İnternet Kablolarına Bilerek Hasar Veriyor

Hükümetler denizaltında yer alan internet kablolarına bilinçli olarak zarar vermesi gittikçe yaygınlaşan bir uygulama. Son beş yılda, hükümetler huzursuzluk ve protestoları kontrol etmek için bu yola başvurmaya başladı. Dünya nüfusunun neredeyse yarısının yetkililer tarafından internetin kesildiği ülkelerde yaşadığı düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.