Google ve BTK İşbirliği İle Bilinçli İnternet Kullanımı Projesi

Google ve BTK İşbirliği İle Bilinçli İnternet Kullanımı Projesi

Dünya bilişim devi Google’ın Türkiye temsilciliği ve BTK ortak çalışması ile hazırlanan ve “İnternot Olmaya Var mısın?” sloganıyla yola çıkarak bilinçlendirmeyi hedefleyen ve aynı isimle oluşturulan platform İstanbul'lu ebeveynler ve her yaştan internet kullanıcılarıyla buluşuyor.

Teknoloji çağının çocukları ile anne-babaları arasında bir iletişim köprüsü kurulması amacıyla uygulamaya konan  “İnternot Olmaya Var mısın?” projesi Türkiye ve işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Gerçekleştirilecek proje kapsamında, dijital vatandaşlık kurallarının ne olduğu ve internette güvenlik ipuçları ile ilgili bir uygulaması olan “İnterland” ile internet kullanıcısı olan çocuklara nasıl yöntemlerle “İnternot” olacakları öğretilecek.

Anne babalar ile teknoloji çağı çocukları arasında bir köprü

Yapılacak etkinlikler çocuklara internet vatandaşlığının ne olduğu, daha güvenli internet kullanımı gibi bilgiler aktarılarak 6 - 12 yaş arası çocukların yanı sıra ailelerine de yapılacak bilgilendirmelerle dijital diyaloğun arttırılması hedefleniyor.

“İnternot olmaya var mısın?’’ Projesinin 3 temel hedefi var

Çocuklar için internet vatandaşlığı ve daha güvenli internet kullanımını hedef alan dijital uygulama ‘İnterland’ çocuklara farklı oyun kurguları sunarak hem bilinçleniyor hem de dijital vatandaşlık ve güvenli internet kullanımı üzerine bilgilendiriliyor. “İnternot olmaya var mısın?” projesi kapsamında ayrıca kılavuz özelliğinde bilgilerden oluşan “Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı” ve ailenin tüm bireylerince imzalanması beklenen “İnternot Olmaya Var mısın Taahhüdü”ne yer veriliyor.

İnternot olmanın ilkeleri

”İnternot Olmaya Var mısın?” İsimli proje kapsamında katılımcı bireylerin aşağıdaki kazanımları elde etmesi hedeflenmiş.

  • İnternette paylaşım sağlarken dikkatli özenli olmak.
  • Çevrimiçi dünyada oluşabilecek tuzaklar hakkında bilgi sahibi olmak.
  • Özel bilgilerini neden korumaları gerektiği ve nasıl yapacaklarını anlamak.
  • İnternet ortamında başka kullanıcılarla herhangi bir sebeple girdikleri etkileşimlerde nazik ve düşünceli olmak, empati sağlamak.
  • Şüpheli ya da güvensiz bir durumla karşılaştıklarında mutlaka anne ve babalarıyla irtibat halinde olmaktır.

“İnternot olmaya var mısın?’’ projesi tabiki sadece İstanbul’daki anne ve babaları ve internet kullanıcı çocuk ve bireyleri kapsamıyor. Yapılacak etkinlikler etkinlik planı dahilinde farklı illerde de organize ediliyor olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.