Google Haber Siteleri Sayesinde Ciddi Paralar Kazanıyor

Google Haber Siteleri Sayesinde Ciddi Paralar Kazanıyor

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden olan Google; internet platformunda yer alan haber siteleri sayesinde ciddi kazançlar elde etti. 2018 yılı baz alındığında bu rakamın 4.7 milyar dolar olduğu açıklandı.

Amerikan basın birliği olan News Media Alliance tarafından yapılan açıklama sonrasında; gelirlerin arttırımı konusunda haber sitelerini yoğun olarak kullandığı ifade ediliyor. Bu tip bir sanal trafiği meydana getirerek; sayfaların daha aktif kullanımına yönelik çaba içerisinde yer alıyor.

News Media Alliance tarafından yapılan açıklama kapsamında haber sitelerinin içerikleri sayesinde 4.7 milyar dolar elde ettiği ifade edilebildi. Bunun dışında da Google’ın yanı sıra tüm Amerikan haber sektörünün dijital alanda verdiği reklamlardan da 5.1 milyar dolar kazanç sağladığına da işaret edildi.

Google, haberlerden daha kolay bir biçimde gerçekleştirilmesi konusunda farklı bir algoritma geliştirdiği ve haberlerin daha kolay bir biçimde ulaşılabildiği bilinmektedir. Bu evrede de tüm sonuçların alınabilmesi aşamasında da Google arama motorunun işlevsel bir haber arama motoru konusunda faaliyetlerini gerçekleştirdiği de söylenebilmektedir. Bu açında da genel anlamda ciddi bir kazanç elde ettikleri de söylenebilmektedir.

Google Medya Kuruluşlarına Ücret Ödemiyor

Yapılan araştırmalara göre Google’ın aramalar derecesinde olan oranlarının %40’lık bir diliminin haberlerle alakalı olduğu ifade edildi. Aynı zamanda da Google’ın haberlere dayalı olan gelirlerinin son 10 yıl içerisinde %22 artış gösterdiği de söylendi. Haber içeriklerinin Google açısından ciddi bir önem arz etmesi durumu da, söz konusu şirketin kazancı açısından önemli bir konumda yer alıyor.

Google tarafından herhangi bir ücret haber içeriği sağlayan kuruluşlara ödenmiyor. Bu içerikler sayesinde sayfaların ciddi oranda kullanıcıya sahip olmalarından ötürü; sitelerin de gelir etmesinden dolayı Google tarafından herhangi bir ücretin söz konusu olmadığı ifade ediliyor.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.