Genç Kullanıcılar Haberi Instagram'dan Alıyor

Genç Kullanıcılar Haberi Instagram'dan Alıyor

Sosyal medya sitelerine dayalı olarak yapılan araştırmada gençlerin en fazla Instagram’a yöneldikleri ifade ediliyor. Reuters kaynaklı olan bu araştırma sonucunda da 18 ile 24 yaş arasındaki gençlerin bu sosyal medya uygulamasını kullandıkları ifade ediliyor.

Reuters Enstitüsü tarafından hazırlanan sosyal medya sitelerinin kullanımına dair Digital News Report içerisinde 18-24 yaş aralığında yer alan gençler ele alındı. Instagram yapılan bu araştırma sonucunda Facebook ile Twitter’ı geride bıraktı. Gençlerin genelinin resim paylaşmak için bu sosyal medya sitesini takip ettiği söylense de diğer bir amaçlarının da haber içerikleri olduğu ifade ediliyor.

Instagram Gençler Arasında Yaygın Olarak Kullanılıyor

Instagram’ı haber takibi için kullanan gençlerin oranının %25 olarak belirlendiği ifade edildi. İkinci sırada ise Facebook ile YouTube yer alarak; %22’lik genç oranıyla dikkat çeken sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Reuters’in incelemelerine göre WhatsApp üzerinden haberleri takip etme işlemleri uygulayacak olan gençlerin oranı olarak %10 kendini gösteriyor. Twitter kaynaklarından haber takip eden gençlerin oranı olarak ise %6 olarak belirlendi.

Instagram üzerinde varlık gösteren gençlerin sadece karşılarına çıkan haberleri okuma gereksinimi duydukları ifade ediliyor. Bu durum diğer sosyal medya siteleri için de geçerli olarak ifade ediliyor. Bu araştırma içerisinde yer alan kesimin sadece %3’lük bir kısmı sadece haber almak için sosyal medya sitelerini kullandığı ifade ediliyor.

Sosyal Medya Sitelerindeki Haberler Güvenilir Mi?

Sosyal medya sitelerinde var olan haber kaynaklarına güvenin de düşük olduğu rakamlarla kendini gösteriyor. İngilizlerin %40’ı bu haberlere inanırken; bu haberlere inanma oranı %32 ile ABD de listenin üst sıralarında yer alıyor. Kullanıcıların klasik medya unsurlarına daha fazla güvendiği ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.