Facebook’tan Milyonlarca Kullanıcıya Kötü Haber!

Son yıllarda oldukça az kullanılmaya başlanan ve skandallarla ortaya çıkan Facebook şimdide milyonlarca kullanıcısının bilgilerini paylaştı.

Son yıllarda oldukça az kullanılmaya başlanan ve skandallarla ortaya çıkan Facebook şimdide milyonlarca kullanıcısının bilgilerini paylaştı. ABD’de yapılan seçimlerde Donald Trump’ın seçilmesinde etkinliği olduğu iddia edilen Facebook bu iddiaları doğrulayarak, aslında insanların yaşamına ne kadar etki ettiğini kabul etmişti. Bu skandaldan sonra birçok skandal ile adı anılan Facebook bünyesi altındaki Whatsapp’ın geçtiğimiz aylarda ortaya attığı yeni gizlilik kuralları da yine en çok tepki çekin konulardan biri olmuştu.

alon-gal-tweet-facebook-ticom.png

Son yılların skandal üstüne skandallarıyla anılan Facebook, şimdi de 533 milyondan fazla kullanıcısının kişisel bilgilerini ücretsiz bir şekilde yayınladı. Yayınlanan bilgilere Hackerların saldırısı sonucu 533 milyondan fazla kullanıcının bilgilerinin çalındığı belirtilirken; bu hesapların arasında ise 20 milyonunun ise Türkiye’den olduğu öğrenildi. Öte yandan uzmanlar Facebook’un bu konuya dair bir şeyler yapmayacağını düşündüklerini ifade ederken, bilgileri çalınan kullanıcıların en azından dikkat etmeleri gerektiği uyarısının yapılmasının gerekliliğine vurgu yapıldı.

533-milyon-facebook-kullanicisinin-bilgileri-14040840-3505-m.jpg

Ocak ayında da bu skandallar ortaya çıkan Facebook; kullanıcıların bilgilerinin sızdırılmasına yarayan yazılımı satışa çıkarmıştı. Bu karara ve uygulamay tepki gösteren birçok sosyal medya kullanıcısı Facebook’a ve kurucusu Mark Zuckerberg’e büyük tepkiler gösterirken, yapılanların geri dönüşü olmayan bir hata olacağını düşünenlerin sayısının az olmadığı görüldü. Bu bağlamda Facebook’un çaldırdığı 533 milyondan fazla hesap için ne yapacağı ise merak konusu olarak bekleniyor.