EYT’liler için Son Dakika Gelişmesi! İşte Beklenen Haber Geldi!!

EYT’liler için Son Dakika Gelişmesi! İşte Beklenen Haber Geldi!!

Meclisin yeni yılda işlerine başlamasını takiben EYT için de farklı açıklamalar ön planda oluyor. Yüzlerce EYT vatandaşı meclisin açılmasıyla beraber umut bekleyişlerine girdi.

Meclisin yeni yılda işlerine başlamasını takiben EYT için de farklı açıklamalar ön planda oluyor. Yüzlerce EYT vatandaşı meclisin açılmasıyla beraber umut bekleyişlerine girdi. Her ne kadar emeklilik için gereklilik olarak kabul edilen sigortalı çalışma ve prim gün ödeme etkenleri yerine getirilmiş olsa da sonradan getirilen yaş etkeni milyonlarca vatandaşın emekli olmak için gün saymasına neden oldu. Şu an bu durumun içerisinde olan milyonlarca EYT vatandaşı 2021 yılında meclisin kurulmasıyla birlikte bu konuda çalışmaların beklentisi içine girdi. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere pek çok kişi tarafından bu konuda açıklamalar sürdürülmeye devam ediyor.

2-001.jpg

Yeni EYT Müjdesi Hakkında Bilgiler

EYT açılımı “Emeklilikte yaşa takılanlar” olarak biliniyor. Adından da anlaşıldığı üzere emeklilik için belirlenen şartları yerine getirmesine rağmen yaştan dolayı emekli olamayan vatandaşlar bu grubun içinde yer alıyor. Bu durum 4447 sayılı kanun ile 8 Eylül 1999 tarihinde uygulamaya getirilmişti. Bir vatandaşın emekli olabilmek için sigortalı çalışma ve prim ödeme günü etkeninin yanında yaşını doldurması şartının da geldiği bu durum konusunda siyasi gündemde net bir şey yok. Geçtiğimiz dönemlerde üstünde durulan konu şu sıralar gündeme gelmiyor. Özellikle bu durumun gündemde olduğu 2018 ve 2019 yılları içerisinde EYT içerisinde yer alan vatandaşlar için çözüm olanakları arasında Finlandiya modeli bir alternatif olarak düşünüldü.

Finlandiya Modeli ve EYT Müjdesi

Geçtiğimiz dönemlerde üzerine düşünülen Finlandiya Modeli, prim ödeme günü ve sigortalı çalışma şartlarını yerine getirmiş olan vatandaşların yaş şartlarını tamamlamamış olsalar da emekli olma hakkına sahip olduğunu ifade eden bir model olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda ger eksik olan yıl üzerine de verilecek maaşlarda kesintiler meydana geliyor. Bir zamanlar konu üzerine pek çok siyasi kanat tarafından belli yaklaşımlar yapılsa da şu an için hükümet tarafından net bir açıklama veya ayak gelmedi. Şu an milyonlarca EYT vatandaşı tarafından en çok istenen şey, bu durum ile ilgili bazı değişmelerin meydana gelmesi olsa da pandemi süreci ile birlikte değişen gündem şu anda yeni bir gelişmeye olanak tanımıyor gibi görünüyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.