İnternet

Internet Explorer’da Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Internet Explorer güvenlik açığı için yeni açıklamalar yapıldı. açığın detayları neler?

Her ne kadar son dönemde popülerliğini kaybetmiş olarak gösterilse de hala ciddi oranda kullanım oranına sahip olan Internet Explorer, şu sıralar farklı bir konu ile gündemde. Bu kez internet tarayıcısının gündeme gelmesinin nedeni ortaya çıkan güvenlik açığı. Güvenlik konusunda daha öncede kötü bir üne sahip olduğunu bildiğimiz tarayıcının bu kez önemli bir güvenlik açığı ortaya çıkmış durumda.

Internet Explorer Güvenlik Açığı

Güvenlik açığının ortaya çıkmasını sağlayan bir güvenlik araştırmacısı olan John Page oldu. Güvenlik araştırmacısı olan isim, tarayıcının içerisine yer alan MHT dosyalarında henüz kapatılmamış olan açıkların yer aldığını belirtti.

Henüz kapatılmamış ve neredeyse hiç müdahale edilmemiş olan güvenlik açıklarının hackerler için açık kapı oluşturduğu da ortaya çıktı. Ortaya çıkan bilgilere göre yama yapılmamış olan bu açıklar, kullanıcıların gözetlenmesine neden oluyor.

Kullanıcıların sistemlerine girerek, kullanıcıların izlenmesine neden olan açık aynı zamanda bilgisayarda yer alan dosyalarında çalınmasına neden olabiliyor. Windows işletim sisteminin açılmasıyla beraber devreye giren Internet Explorer içerisinde yer alan MHT dosyalarının, ciddi bir güvenlik sorununa neden olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Internet Explorer

Öyle ki bu güvenlik açığıyla beraber kullanıcılara gönderilen bir e-posta ya da bir sohbet içerisinde yer alan ek dosyaların bile açığı kullanmak için yeterli olabileceği ortaya çıktı. Yani illaki tarayıcıların açılmasına bile gerek olmadığını ekleyelim.

Sorunu tespit eden John Page tarafından yapılan açıklamaya göre Internet Explorer açığı Microsoft’a bildirildi ancak firma bu açığı kapatacak yamaları doğru bulmadı. Bunun neticesinde de herhangi bir yama yayınlanmamasına karar verildiği ve Page tarafından da açıkların ortaya çıkarıldığı belirtiliyor.

Microsoft tarafından da konuya ilişkin verilmiş olan bilgiler var. Açıkların ortaya çıkmasının ardından Microsoft konuya ilişkin bir açıklama yaptı ve gelecekte bir güncelleme yayınlayacağını duyurdu. Güncellemenin ne zaman yayınlanacağı konusunda net bilgiler ise verilmedi.

Açıktan etkilenen sistemler arasında Windows 10 ve Windows 7 işletim sistemi de yer alıyor. Dileriz kısa bir süre içerisinde Microsoft bir düzenleme güncellemesi yapar ve sorunun çözümü konusunda beklenen yamalar yayınlanır. Net bir tarih açıklaması yapılacak olursa, haberimizi güncelleyeceğiz.   

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı