İnternet

İnternet Bağımlılarının Ruhsal Hastalıkları Var!

Gün Geçtikçe Her Konuda İnternetten Yardım Alabiliyor Oluşumuz, Yeni Üretilen Uygulamalar Sayesinden İnternetin Hayatımızı Her Anlamda Kolaylaştırıyor Oluşu Sebebiyle İnternete Daha Da Bağımlı Olmaya Başladık. Bu Sebeple Artık İnternet Bağımlılığımda Ruhsal Bir Problem Olarak Literatüre Geçti. Hatta İnternet Bağımlılığı Konusunda AMATEM’de Tedavi Görebiliyorsunuz.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt; yaptığı açıklamada, son yıllarda yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olan teknolojik gelişmelere bağlı olarak bilgisayar ve internet kullanımın her yaştan bireyin hayatında önemli yer tuttuğunu ifade etti. 

Her tür bilgiye kolay ve hızlı erişimin sağlanması başta olmak üzere internet ve bilgisayar kullanımının birçok alanda ciddi faydalar sağladığını dile getiren Prof. Dr. Ali Bozkurt, süreç içerisinde internet ve bilgisayar kullanımının ihtiyaçlar dışında  kullanımın ortaya çıkmaya başladığını ifadelerine ekledi.

“DSM’nin adlı derginin son baskısında, aşırı kafein kullanımının, kalıcı yas tutmanın da aralarında bulunduğu ve daha ileri çalışmalar gerektiren ruhsal hastalıklar bölümünde artık internet bağımlılığının da yer aldığını belirtti.

‘Kişilerin İlgi Alanları Belirleyici Oluyor.’

Tüm bağımlılık türlerinde ortaya çıkan belirtilere benzer durumların görüldüğünün tespit edildiğini ifade Bozkurt, Bilgisayar ve internet bağımlılığında da bağımlı kişilerin, bu kişilerin internet ve bilgisayarla aşırı derecede ilgilendiğini ve bu durumun farkında olmadıklarını vurguladı. 

 Bozkurt’a göre gözlemlenen belirtiler arasında bağımlı kişilerde internette ulaşamadıklarında kalındığında çabuk öfkelenme, mutsuzluk, huzursuzluk ve kaygı gibi yoksunluk olarak ifade edilebilecek belirtiler gözlemleniyor. 

”İletişimi Ve Sosyalliği Azaltıyor.’’

Bozkurt, farklı bağımlılıkları olan kişilerin, diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi internet bağımlılığına da daha eğilimlerinin olduğunu belirtti. Bilgisayar ve internet bağımlılığı için belli bir yaş grubu olmadığınızda belirten Bozkurt bu bağımlılığın her yaş grubunu hedef aldığını sözlerine ekledi

‘’İnternet Bağımlılığı Sadece Ruhsal Değil Fiziksel Zararlarda Veriyor!’’

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt İnternet ve bilgisayar bağımlılığının belirtilerini ise huzursuzluk, suçluluk duyguları, yalnızlık hissi, korku, anksiyete, duygusal dalgalanmalar, depresyon,  yerinde duramama ,mutsuzluk, belirtiler olarak sıraladı. Özellikle çocuklarda ve ergenlerde oluşabilecek bağımlılığın önlenmesi konusunda anne ve babalara, öğretmenlere çok fazla görev düştüğünü belirtti.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı