Bilgisayar

Intel’in Gelecek Planı 1.4mm Üretim Teknolojisine Geçmek

Teknolojik çalışmaları ve ürettiği işlemcilerle adından her zaman söz ettiren Intel, yenilikler yapmaya devam ediyor. Şirketin 10 yıllık planları arasında 10nm’den 1,4nm üretim teknolojisine geçiş bulunmakta.

1968 yılında kurulan ve bu güne kadar bilgisayarlar için pek çok ürün ortaya koymayı başaran Intel, yeniliklere devam ediyor. Şirket, işlemcilerindeki transistör sayısını sürekli katlamayı düşünürken yeni üretim süreçlerine ulaşarak kullanıcılara farklı bir deneyim yaşatmak istiyor. 

IEDM Konferansı’nda konuşulanlara göre Intel, 10 yıl içerisinde 1,4 nm üretim teknolojisine geçmeyi planlıyor. Yani şirket en geç 2030’a kadar bunu başarmanın planlarını yapmakta. Ayrıca Intel her iki senede bir üretim teknolojisini güncelleyecek. Böylelikle şirketin geliştirmelerle rakiplerini geride bırakması bekleniyor. 

Gelecek Planları Başarı Vaat Ediyor

Şirketten gelen haberler, Intel’in en geç 2020 yılında 10nm+++ ile kullanıcının karşısına çıkmak istediğini doğruluyor. Ayrıca aynı yıl içerisinde 7nm üretim teknolojisi için ilk temeller atılacak. Bunun yanı sıra şirket, 7nm, 7nm+ ve 7nm++ ile geliştirmelerine devam edecek. 

En geç 2023 yılında 5nm üretim teknolojisiyle kullanıcılarına deneyim sunmak isteyen Intel’in gelecek planlarında 2025’te 3nm ve 2027’de 2nm üretim teknolojisi bulunuyor. Ayrıca şirketin 2029’un son çeyreğinde 1,4nm üretim teknolojisine geçme planları olduğunu da söylemek mümkün. Yol haritasını belirleyen ve çalışmalara hemen başlayan şirketin başarılı olup olmayacağını kestirmek oldukça güç. Ancak her şeyin sorunsuz ilerlemesi halinde kullanıcıların işlemcilerden alacakları performansın çok artacağını söylemek mümkün. 

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı